Seesmine vabadus on olemuselt triaad, mille koostisosad on rahu, vabadus ja vastutus. Neid kvaliteete on õige vaadata kui seesmiseid kvaliteete, mis ei kõigu välise oludest.
Seesmine rahu igas olukorras on see mis annab sulle vabaduse.
VABADUS = VASTUTUS
Selleks, et rahu ja vabadus sinus oleks püsivad on sul vajalik jooksvalt võtta vastutus ja teha oma keskmes teadlike valikuid. Seal asub vaimne heaolu.
Sul on võime jätkata sügavas seesmises rahus ja oma keskmes olevas vabaduses tänu võimele teha teadlike valikuid. Kui sa loobud seda tegemast ja annad juhtimise üle seesmisele reaktiivusele ehk alateadvusele, siis sa varjutad oma puhta olemuse laskudes reaktiivsusse (vt allolev skeem).
Ülaloleval skeemil on seesmine vabadus paremas servas ja vabaduse kaotus vasakus servas. Seesmise reaktiivsusega sa ise varjutad oma Tegeliku Mina ja samastud sellega, mis sa ei ole. Siin on vaja aru saada, et siit algavad su probleemid ja hädad.
Vabadus ei ole üksi vabas valikus midagi teha.
Tõeline seesmine vabadus tekib siis kui sa saad teadlikult valida ka midagi mitte teha! Siis kui sa oma keskmes asud oma teadlike valikute eest vastutama.
Näiteks, vabadus mõelda üksi pole vabadus, selle teine osa on vabadus mitte mõelda, olla täielikus seesmises vaikuses. Vabadus kogeda rahulolematust pole veel vabadus, vabadus rahulolematuse emotsiooniga jääda samastumata ja seda mitte kasutada on siin vabaduse kriteerium.
Kui sul on seesmine vabadus, valida midagi teha/kogeda ja ka vabadus valida seda mitte teha/kogeda, oled olemuslikult vaba. Siis saad seesmises rahus võtta valikust tuleneva vastuse.
Teadlike valikute puudumine kui probleemide alge
Carl Jung on öelnud, et "Enamus kurja maailmas on sündinud tänu faktile, et inimene on lootusetult teadvusetu." Jung ei viidanud siin kooma seisundile, kus teadvus on kadunud, vaid olukorrale kus me oleme enda juhtimisest loobunud ja andnud oma seesmise vabaduse ära alateadlikule reaktiivsusele.
Teadlike valikute puudumine on kõigi probleemide olemus.
Probleem on olemuselt arusaamatus. Eesti Õigekeelsusõnaraamat selgitab, et probleem on "uurimisülesanne; lahendust nõudev keerukas küsimus." Kui sa teadvustad mistahes probleemi, siis eesmärk pole jääda uurima probleemi kui takistust vaid ületada see takistus. Eesmärk pole jääda uurima, miks probleem kerkis vaid teadlikult lähenemisel on uurimisülesanne leida viis kuidas probleem lahendada.
Seesmise vabaduse kontekstis on uurimisülesandeid siin kolm:
- Kuidas saavutada endas püsiv seesmine rahu, kõigutamatus välisest;
- Kuidas jääda seesmiselt vabaks ja hoida alal enesearmastus ka siis, kui kohtad väljas probleeme ja väljakutseid, eriti kui need on keerukad;
- Millal sa võtad vastutuse, et seesmine rahu ja vabadus säilitada ning su ellu ilmestunud probleemid lahendada.
Enesearmastus on tuginev sinus olevale rahule, vabadusele ja vastutusele. On keerukas armastada teisi ja väljakutseid, kui sa kaotad oma keskmega kontakti ja muutud rahutuks.
End armastada ja hoida enda keskmes rahu ja vabadust ongi teadlik valik võtta vastutus. Just selle teadliku valiku kasutamises on väljumine probleemidest ja vaimse heaolu saavutamine.
Teadlikud valikud kerkivad siis kui mõistus, ettekujutlused ja emotsioonid vaibuvad.
Teadlik valik ilmneb kui valitseb rahu sinus. Seda, sest su olemus – Tegelik Mina – on kõige sarnasem rahule ja vaikusele. Olles oma keskmes olevas rahus koged sa lõdvestust, sõltumata ümberringi toimuvast.
Tegeliku Mina on rahulik. Kui oled oma keskmes olevas rahus on sul vabadus teha teadlike valikuid.
Teadvustamatus ja reaktiivsus võtab vabaduse sinus
Vabadus sinus kaob kui sa seesmise rahu kogemise asemel lähed oma keskmest välja. Nii võttes on eesti keelel hämmastav täpsus. Väljend "endast välja minema" on sõnasõnaline kirjeldus sellest kuidas kaob sinu seesmine vabadus ja rahu.
Sinu olemuslikus keskmes ehk Tegeliku Mina tasandil seesmine rahu ei kao. Endast välja minnes ehk oma keskmega kontakti kaotades sa lihtsalt varjutad seesmise rahu ja vabaduse, sest alateadvus samastub protsessidega väljapool sinu keset.
Enesekaotuse või viha sünonüümiks olev väljend "ta läks endast välja" on siin laiema tähendusega kui enda kaotamine negatiivse emotsiooni meelevalda. Ka siis kui inimene armub või kogeb emotsionaalset õnnetunnet läheb välja enda keskmes olevast rahust. Kuna siis on väljumine positiivsuse kätte me seda endast väljamineku seika lihtsalt ei ole teadvusta.
Kas positiivsusega liialdamine loob probleeme? Muidugi, liiga palju komme vms magusat on füüsilisele kehale halb. Positiivse stressi laineharjal sõudmine annab küll alul jõudu kuid kui me ei taasta oma füüsist ja vaimu, siis see viib läbipõlemiseni.
Mis Tegelikku Mina ja seesmist vabadust varjutab on ennekõike sinu enda mõtted, ettekujutlused, emotsioonid, ihad, hirmud, uskumused ja füüsilise keha aistingud. Vahel esineb inimestel ka enda segi ajamine oma positsiooniga (ma olen õpetaja, personalijuht, direktor vms) või füüsilise kehaga. Reaalsuses ei ole sa oma keskmes ükski neist nähtustest. Need kõik on sinu keskmest väljas olevad fenomenid, iseküsimus kas need on sise- või välismaailmas.
Alateadlikud reaktsioonid ja harjumused on seesmise vabaduse kaotajad
Inimese alateadvus hoiab teda eemal halvast ja tõmbab teda heade läbielamiste suunda seesmiste reaktiivsus(t)e baasil. Meeldivus tõmbab ja põgene või tardu ehk ebameeldiv kogemus on stressi loov. Teadmatus lisab ärevuse. Selline seesmine tormilisus on loob vaimse kurnatuse.
Kahjuks me praeguses ühiskonnas uurime vaid sügavuti vaimse tervise probleeme aga teadvustame ja uurime liiga vähe kuidas tagada vaimne heaolu. Vajame siin kaalude tasakaalu, Haiguste ravi on reaktiivne lähenemine ehk võitlus tagajärgedega. Ennetus on aga teadlike valikute küsimus ja selliseid valikuid peaks oma seesmise heaolu ja vabaduse tagamiseks oskama teha igaüks.
Seesmise reaktiivsuse aluseks on alateadlikult omandatud harjumused ja ka usk. Halvad harjumused muudavad meid vastuvõtlikuks stressile, mille püsimises ja krooniliseks muutumisest omakorda algavad paljud haigused.
Õnneks kõiki harjumusi saab teadlikult muuta.
Harjumuste muutmine on lihtne kui seda teha teadlikult.
Kuni harjumuse olemus ja mõjud on teadvustamata on neid keerukas muuta, sest alateadvuse kammitsad harjumuste säilitamisel on tugevad ja nende hoidmise toeks on usk(umused). Just see on see, mida Jung silmas pidas. Meie negatiivsed harjumused loovad kurja, meile ja inimestele meie ümber.
Näiteks, alkoholi vms sõltuvusainete orjus ei ahista vaid inimest ennast, vaid rikub inimsuhteid (abielusid, suhteid vanemate ja laste vahel, töösuhteid jne).
Kui tihi oled endalt küsinud kas mu harjumused on eluhoidvad ja enesearmastust loovad? Kas oled oma kõiki harjumusi uurinud läbi nende kahe prisma?
Kas harjumus närvis olles midagi näksida on seesmist vabadust loov ja eluhoidev? Või on see hoopis kehakaalu suurendav ja stressi, ärevust ja rahulolu varjutav asendustegevus füüsilise tegevusena, mis su teadlikkuse emotsionaalselt probleemilt eemale viib. Kas selline tegevus on enesearmastust loov? Heaolu lisav? Eriti kui see on krooniline harjumus ja kehakaal selle tulemusel kerkib?
Usk on olemuselt teadmatus. Kui sa midagi tead, siis sa ju ei usu sellesse.
Kui sa siinset teksti loed, siis sa ju ei usu, et oskad lugeda, Sa tead, et oskad lugeda ilma uskumisvajaduseta ja saad ka tekstist aru kui seda teadvustad. Su lugemisoskus on sinuga, sõltumata sellest kas loed seda teksti siin või valid riiulist esimese raamatu ja asud seda lugema.
Kõik oskused on alati isiklikud. Naabrimehe rootsi keele lugemisoskus sind ei aita rootsi keelt lugeda. Kuigi saad rootsi keeles ka tähtedest aru, ei oska sa teises keeles teksti sisu teadvustada, sest sul puudub keeleoskus.
Seesmise vabaduse iva on see, et ka kõik enesejuhtimisoskused on isiklikud. Just sinu intrapersonaalsed oskused määravad sinu seesmise vabaduse juhtida endas toimivaid protsesse. Need on need, mis annavad sulle kui hingele vaimse vabaduse.
Mõistes oma sisemaailma ja omades oskuseid seal protsesse juhtida muutud sa seemiselt vabaks. Vabadus sinus on täielik siis kui sa võtad vastutuse endas rahu säilitamise ja selle vabaduse püsimise eest juhtides just endas toimuvat ja tehes siis teadlike valikuid kuidas sa välismaailmas toimuvasse suhtud. Tehes ka seal sinu poole pöörduvas teadlike valikuid, püsidki vaba.
Kes on aga vaba? Mis on Tegeliku Mina olemus? Selle vaba hinge olemus, kes saab teha teadlike valikuid?
Tegelik Mina on kolm aspekti: Oled; Tead, et oled ja Koged oma keskmes teatavat energiat, mis seda olemasolu üleval hoiab. See olek on seesmine vabadus.
Kui sa teed teadliku valiku võtta isiklik vastutus, siis just see annab sulle oma keskmes rahu ja vabadust! Selline vabadus on oma keskmes püsides ja teadlike valikuid tehes kõigutamatu. Sinna jõudmine nõuab aga oma sisemaailma mõistmist ja muutub lihtsaks intrapersonaalsete oskuste toel.
Kui aga väljud oma keskmest ja laskud seesmisse reaktiivsusse kaob su seesmine vabadus kui tina tuhka. Siinjuures sinu Tegelik Mina ei kao, sa lihtsalt varjutad end sellega mis sa ei ole, kõige sagedamini on varjutamine siin mõtlemise või emotsionaalsete läbielamustega samastumise tõttu.
Kokkuvõte
Vastutuse võtmine jääda tunnetuse ja teadvustamise toel saadud info abil teadlik valikuid kaotamata oma vaikse olemusega kontakti annabki seesmise vabaduse. Seesmiselt vaba inimene on ennast armastav. Enesearmastus koos seesmise rahuga tagab eluhoidvuse ja võime armastada teisi ning leida lahendusi.
Valik väljuda seesmisest reaktiivsust ehk alateadlikkuse mõjust su mõistuse üle ongi vabadus. Alateadvus pole siin halb, ta juhib ju ka südame tööd jms kehalisi protsesse, et sa teadlikul saaksidki kogeda seesmist vabadust. Selle saavutamiseks tuleb omandada head intrapersonaalsed oskused ja võtta vastutus oma vaimse vormi ja füüsilise tervise korras hoidmise üle.
Teadlikkuse läbivalt kasutusele võtmine avab võimaluse olla eristavam, loomingulisem, keskendumisvõimelisem, intuitiivsem, initsiatiivikam jne.
Vaimse vormi treenimisel saad sa avastada oma sisemaailma varjatud võimed ja häälestuda seesmisele rahulainele sõltumatut olukorrast ja väljakutse keerukusest. Tee investeering oma vaimse vormi e-treenimisse ja naudi paremat elukvaliteeti ja tõhusamaid töötulemusi. Kliki allolevatel piltidel ja uuri lisa!
|
Vaimse vorm lisab seesmist vabadust ja siinsed koolitused toimivad, sest nende osadeks on:
1) Enesehinnanguküsimustikud ja sinu vastuste baasil sulle kuvatav tagasiside;
2) Arusaamist lihtsustava graafikaga ja praktilisi harjutusi sisaldavad vaimse vormi treeningvideod koos igale videole järgneva kontrollküsimustikuga;
3) Vaimset heaolu ja isiklikke arenguplaane teha võimaldav töövihik (selles on olemas ka grupitööjuhiseid);
4) Tööandjale antav ülevaade koolituse alustamisest ja lõpetamisest koos võimalusega väljastada tunnistus;
5) Koolituse promomaterjalid, mida saad kasutada intranetis ja posteritena kontori teadete tahvlil.
Kõik Wellness Orbit vaimse vormi e-koolitused edendavad vaimset vormi ja aitavad suurendada seesmist vabadust. Need on ennetava lähenemisega ja lihtsas inglise keeles. Koolitusvideod pakuvad kursuse läbijale võimaluse teha kaasa juhendatud harjutusi ning omandada senisest enam seesmist vabadust, mis võimaldab teadlikumat tegutsemist ja vaimse heaolu tagamist.
Kirjuta meile ja teeme just sinu meeskonna eripäradega arvestades sulle parima pakkumise. Uuri lisa tööpäeviti telefonil 5657 3609.