Enesearengu tee põhineb intrapersonaalsete oskuste omandamisel

Sisemaailm ja seal toimuv on enesearengu tee kontekstis sageli inimeste jaoks arusaamatu, sest meie koolides puudub vaimne kasvatus. Enamus inimesi ei saa seetõttu aru nende sisemaailmas toimuvast, ega oska seal toimuvat märgata ega juhtida.

Enesejuhtimise aluseks on intrapersonaalsed oskused. Need tuginevad teadlikul enesevaatlusel ja teadlikkuse kasutamisel oma sisemaailmas toimuva juhtimiseks. Intrapersonaalsed oskused on lihtsustatult oma sisemaailma juhtimisoskused. 

Süsteemne vaimne areng ja teadlikkuse kasutamine algab sealt, kus sisemaailma vaatluse ja seal toimuva juhtimine muutub teadvustatud tegevuseks.

Inimesed kulgevad valdavalt autopiloodil ehk nende sisemaailmas toimuv on tuginev harjumuspärastel reaktsioonidel. Sellised reaktsioonid võtavad ära vabaduse teha teadlikke valikuid.

Alateadvuses toimuvate reaktsioonide eesmärk on hoida inimene eemal valu tegevatest valikutest ja suunata inimene tegema valu vältivaid valikuid. Stressi kogemine ja oskamatus stressiga toime tulla on just selliste sisemaailma alateadlike reaktsioonide tulemus.
 

Stress on muutunud nii tavaliseks, et me sageli ei märka seda.


Stress on sisuliselt võitle või põgene reaktsiooni vahel valik. Mõlemal juhul on organism nö kõrgendatud riski olukorras. Sellises olukorras kerkivad hirmud ja on suur energialeke, sest organism ja vaim on pinges.

Pingsuse pidev kogemine tekitab ühtepidi vaimse tervise probleeme, näiteks viib stressiepisoodidest kroonilise stressini ja sealt läbipõlemiseni. Kuid stress on ka paljude füüsilise tervisehädade põhjustaja, tüüpilisemad neist on südameveresoonkonna haigused aga ka füüsilise keha pingsused, pea- ja seljavalud ning avatus viirustele.

Pidevas ohuolukorras on võimatu tagada vaimset heaolu ja kuna lõdvestus puudub, siis kuhjuvadki pinged.
 

Vaimne rahulolu ja vaimne jätkusuutlikkus tagavad sihipärase tegutsemise 

Selleks, et pinged enda sisemaailmas maandada ei piisa vaid füüsilise vormi treenimisest, vaja on ka vaimse vormi treenimist. 

Vaimse vormi treenimine peaks samamoodi olema süsteemne ja järjepidev nagu füüsilise vormi treeningud. Täna töökohtades kompenseeritakse või soositakse sageli jõusaali kasutamist vms spordi tegemist kuid vaimse heaolu tagamine on kaootiline või puuduv.

Vaimne jätkusuutlikkus ongi oma sisemaailma mõistmise ja intrapersonaalsete oskuste omandamise tulemus. 

Kui tihti sinu töötajad treenivad oma vaimset vormi?
 

Stress and burnout reduction trainingProactive mental wellness trainingProductivity and mental wellness training
 
Leia enda meeskonnale sobiv vaimse vormi treening 


Kui vaimne tervis kerkib päevakorda vaimse tervisehäirete tekkel, siis on ennetusega hiljaks jäädud. Proaktiivne lähenemine vaimsele tervisele on kahjuks olnud pikalt puudu.

See on ka see, miks meie koolides pole olnud vaimset kasvatust. Hea vaimse tervisega tagamiseks ei ole piisav ka psühhosotsiaalsete ohutegurite kaardistamine ega vaimse esmaabi oskustega inimeste väljakoolitamine. Mõlemad on samuti vajalikud tegevused ja peaks olema igas töökohas vaimse heaolu tagamise osaks.

Tagamaks aga töötajate töösse kaasatust ja oskust toime tulla stressiga ning ennetada läbipõlemist ning tõsisemaid vaimse tervise probleeme on vaja esmaabi ja psühholoogilise nõustamise pakkumise juurest liikuda samm veel proaktiivsemasse suunda.
 

Eneseareng on seesmise heaolu tagamise meetodite mõistmine


Eneseareng intrapersonaalsete oskuste omandamise toel võimaldab inimesel märgata nii kõrvalekaldeid heast vaimsest vormist kui ka oskused tegutseda tõhusalt ja jätkusuutlikult.

Vaimse arengu osaks peaks olema hea juurdepääsu omandamine loomingulisusele, taipamistele ja oskus teadvustada erinevaid protsesse oma sisemaailmas.

On suur vahe, kas tööl olles on mõtted autopiloodil ringi uitamas või mõtlemist juhitakse sihipäraselt teadlike seesmiste valikutega.

Vaimse arengu tipptase on see kui inimeses on seesmine vaikus ja teadvustamisvõime on nii hea, et inimene võib valida kas seesmise vaikuse, sihipärase mõtlemise, loomingulise ettekujutluse ja oskuse see panna sõnadesse ning omab oskust kasutada teadlikult või minna lasta mistahes emotsiooni.
 

Reaktiivsus kaotab tegutsemisvabaduse, teadlikud valikud võimaldavad seda


Inimene ei ole tema mõtted, ettekujutlused ega emotsioonid. Vaimselt arenenud ja seesmises rahus elav inimene saab aru, et mõtted, ettekujutlused ja emotsioonid on tõhusad seesmised töövahendid.

Kui on vaja siis võtad need teadlikult kasutusele ja hoiad fookust, et need toetaks su tööd või isiklikku elu. Kui aga tööpäev saab läbi lülitad töömõtted välja ja astud seesmises heaolus ja rahus koduteele.

Vaimne rahulolu on igaühele kättesaadavaks muutuv enesearengu tulemusel

Vaimne rahulolu on tegelikkuses intrapersonaalsete oskuste valdamise ja vaimse rahu koosmõjus saavutatav. See ei tähenda, et inimene ei kogeks väljast tulevaid surveid või pingeid.

See tähendab, et need pinged on märgatavad aga inimesel on teadlik valik neid märgata ja otsustada kuidas nendega on parim toime tulla. Mõned välised protsessid on töö- või eraelus otse su poole pöörduvad ja nendega tuleb tegeleda. Nende ignoreerimine vaid lisab probleeme.

Teisalt, kui aga tööl kolleegid midagi räägivad või kliendil on rahulolematus oma pahast päevast ja seesmisest reaktiivsusest, siis sellise pinge endasse võtmise või sellega kaasa minemise asemel on vaja pigem empaatiat ja ärakuulamist.

Kui inimene on reaktiive siis teiste negatiivsus kandub temasse kiirelt üle. Kui inimene aga teadvustab ja oskab oma sisemaailma juhtida, siis ta teadvustab teise seisundit ja valib lähenemise mis on jätkusuutlik nii talle endale kui teisele.

Reaktiivsus seda kindlasti pole. Kogu stress ja vaimse allakäigu kaskaad ongi ju just reaktiivsustesse kinnijäämises ja enesekaotuses. Inimene, kes läheb endast välja kaotab juurdepääsu teadlikele valikutele ja samastub oma mõtete ja emotsioonidega. 

Kui emotsioon võtab üle (ehk varjutab su tegeliku olemuse), siis kaob aga erapooletus ja ratsionaalsus. Tulemus on rumalate otsuste jada. Selline jada kahjustab inimest ennast ja sageli ka tööandja mainet ja töötulemuste saavutamist.

Kokkuvõte

Vaimne areng on üheselt intrapersonaalsete oskuste omandamise tulemus. Sellised sisemaailma juhtimisoskused on need, mis tagavad, et vaimne jätkusuutlikkus ja vaimne rahulolu muutuvad kättesaadavaks.

Vaimne heaolu vajab aga, et tööandjad teadvustavad proaktiivsuse vajalikkust. Probleemide eos ennetamine on alati lihtsam kui nende laviini alla jäämine.

Stressi leevendusoskused, läbipõlemise ennetamine, ärevusega toimetulekuoskused jms on siin asja üks külg, kuid intrapersonaalsed oskused on samavõrd ka tõhusa tegutsemise tagajad.

Isiklik initsiatiivi võtmine on teadlike valikute tipptase. Kollektiivi töötulemus sõltub ju sellest kuidas iga inimene panustab ja oskab toime tulla oma sisemaailmas toimivaga. Kui seda osatakse, siis on ka teiste ja protsesside juhtimine lihtne.

Ära lahku tegutsemata. Alusta vaimse vormi treeningutega juba täna.

Vali koolitus allolevalt lingilt. Koolitused on lihtsas inglise keeles ja võimaldavad testide, kohese tagasiside, koolitusvideote ja tagaside alusel tõhusat vaimset arengut.
 

Stress and burnout reduction trainingProactive mental wellness trainingProductivity and mental wellness training
 

Testimonials about the Mental Wellness Gym