Me kõik vajame seesmise vaikuse ja seesmise rahu aega, mis me hinge kosutab ja heaolu taastab.
Argireaalsuses (sh tööl olles) on meie elu on sageli kiire ja täis tähelepanu vajavaid sündmuseid ning välist müra. Kuidas leida ja hoida kiire tegutsemise keskel seesmist vaikust ja heaolu?
Elu on väljakutseterohke. Tööalased ja isikliku elu väljakutsed on sageli täitvad kogu meie ärkveloleku aja. Toimuva keskel kiirustades kerkivad meil emotsioonid ja mõtted, mis enamasti varjutavad meie loomuliku seesmise rahu. Sageli me siplemegi nii enesekaotuses ja kannatame seetõttu nii stressi, ärevuse kui ka muude häirete all.
Sisemaailma ja looduse seaduspärade mõistmine aitab leida seesmise vaikuse
Kõik mõtted ja emotsioonid on loomult püsimatud. Need on liikuvad energiad ja energia liikuvus on loodusseadus, mis kõlab nii "Energiat ei teki ega kao iseenesest, vaid see võib muunduda ühest liigist teise või kanduda ühelt kehalt teisele."
Eeltsiteeritud energiajäävuse seadus on füüsikaline selgitus, miks nii mõtted kui ka emotsioonid muunduvad.
Mõtted mis su peas traavivad on seesmine kaasahaarav vaikne sisekõne, mis varjutab sinu tegelikku, seesmiselt vaikset, olemust.
Kindlasti on olemas sul häid mõtteid, mis viivad heade tegudeni, kuid samas on ju sageli suur osa mentaalsuses olevat mõttelõnga kui vohav umbrohi. See osa mõtteid sobrab minevikus või unistab tulevikust (ilma tegutsemata) ja varjutab su seesmise heaolu. Heaolu, mis saaks ilmneda kui sa oled seesmises vaikuses hetkelises kohalolus.
Emotsioonid on energiad, millel on sind liikuma panev jõud ja need kanduvad ruumis hõlpsalt ühelt inimeselt teisele.
Head mõtted haakuvad enamasti heade emotsioonidega ja loovad tiirlemist heade emotsioonide lainetel. Halvad emotsioonid aga kurnavad sind ja nende kurnavus kandub kergelt ka teistele inimestele su ümber üle.
Sageli piisab vaid väikesest kahtlusest, et suuta heade mõtete ja emotsioonide lainelt kihutada halbade lainele.
Oled seda märganud? Üks ärev uudis või üks ebameeldiv küsimus, ja su hea olek kaob. Kas pole sageli nii?
Me oleme tänases kultuuriruumis seda seesmist mõtete ja emotsioonide vahelduvust üle väärtustanud. Nende ärgitamiseks on loodud terve tööstus: Meelelahutus. Aga kas sa oled uurinud, millest su meelt lahutatakse?
Õige vastus on: Sinu seesmisest vaikusest ja rahust!
Heaolu seisund tuleneb seesmisest vaikusest
Oled sa looduses käies märganud, et seal on olemas rahustav foon? Vaikne foon! Foon, milles sinu heaolu on lihtne taastada.
See vaikne foon ei ole kinni ei puudes, taimedes, lindudes ega loomades. See on looduse foonil olevale vaikusele häälestumise tulemus.
Ka sinu mõtete ja emotsioonide ilmnemine on võimalik, sest need "kuvatakse" vaikuse foonile.
Selle lõigu all on loodukaunis talvepilt Eesti loodusest. Sellel saab märgata kas objekte (männid, lume paiknemine neil) või selle foto läbivat valget tooni. Kui märkad valget fooni, siis sa saad valida kogeda selle valge valguse küllust fotol ka endas. Looduse vaikus on kogetav kõike läbistavana. Seesmise vaikusega on sama, seesmine vaikus on kõike läbistav heaolu seisund, mille me oleme unustanud. Aeg on see taas leida!
Kuidas leida seesmist vaikust?
Esmalt on vajalik väljast tuua oma tähelepanu enda sisse ja oma sisemaailma olemasolu avastada.
See on kergesti leitav kui su mõtted vaibuvad ja ükski emotsioon ei ole enam domineeriv.
Teiseks on vaja mõista, et sinu seestmist vaikust varjutavad alateadlike harjumuste tõttu su mõtted, ettekujutlused ja emotsioonid.
Enamasti pälvivad need vaikusest oluliselt tugevamad seesmised protsessid kogu su tähelepanu koos väliste sündmuste vahelduvuse järgmisega.
Sinus oleva seesmise vaikuse taasavastamiseks ja vaikusele häälestumiseks on vaja oma sisemaailma uurida teadlikkust kasutades.
Sinu teadlikkus on kõikjal olev foonivaikus. See on nii väljas kui sinu sees. See on kõike läbistav, sh läbistab see sinu sisemaailma.
Vaikusega sarnase teadlikkuse avastamine on see, mis võimaldab eristada su mõtteid, ettekujutlusi ja emotsioone.
Seesmist vaikuse märgamisoskus on treenitav
Muusikas on vaikus rütmiliste löökide ja meloodia vahel nende suursugusust rõhutav foon. Andekad heliloojad ja muusikud on meloodia ja rütmi vahele vaikusehetki põiminud, et muusika jõudu välja tuua. Vaikus toob esile muusika ilu ja suursugususe.
Oled sa proovinud siin fookust ümber pöörata ja kuulanud muusika vahel vaikust? See ongi fookuse ja sinu teadliku valiku küsimus.
Vaikus eksisteerib ka sõnade ja lausete vahel. Me lihtsalt libiseme selle pausidest sageli üle. Selle tulemusel on elu nagu töötamismaraton, mis viib puhkepausideta stressist läbipõlemiseni ja ärevusest ning hirmude juurest ärevushäireteni. Paus on vajalik.
Vaikuse kogemine on jõudu andev.
Õnneks on foonivaikus ehk teadlikkus kõikjal ruumis alati olemas. Sul puudub võimekus seda ruumist või maailmast eemaldada. Sa elad selles ka siis kui sa seda ei koge ega teadvusta.
Looduses esineb ka stressirohkeid hetki. Näiteks, hundid ründavad kitse ja murravad selle söögiks. Rünnakule ja söömingule järgneb aga vaikus. Ümbritsevad puud, linnud ja loomad ei jää kitse taga nutma ja vaikus foonil taastub kiirelt. Hundid liiguvad edasi või teevad uinaku. Ellu jäänud kitsed alustavad uues kohas toitumist ja on omandatud kogemuse võrra targemad ohtudest eemale põiklemisel.
Elususes on alati ringlus. Kõik sündiv ja loodav on kunagi surev ja kaduv. Me inimestena ei taha seda aktsepteerida ja proovime teha sageli kõik endast oleva, et jõuga hoida muutust paigal. Sealjuures me aga ei taipa, et paigal olev heaolu on võimalik vaid fooni vaikuses, mitte ringlusega võideldes.
Teadlikkus on vaikne heaolu seisund. Teadlikkus on muutumatu nagu ka sinu tegelik olemus.
Vaikusele häälestumine ongi seesmise vaikuse kogemise rõõm. Positiivne on siin see, et see ongi vaid häälestumise küsimus.
Kui sa lähed loodusse, kas valid uurida seal olevaid puid jt objekte või kuulata vaikust ja tajuda ruumis olevat rahu? See on ju sinu teha olev häälestumise küsimus!
Kui sa tuled koju ja seal vaikus, siis on ju sinu valik valida, mida teed. Saad valida vaikuse ja lõdvestuda selles või täita ruumi helidega ja tegevustega!
Pausil ja vaikusel on sügav tähendus! Kui sa vaikuse avastad on sellest alati leitava ka sügav seesmise rahu. See rahu on loomingulisuse ja taipamiste allikas.
Väline vaikus on sageli meie kontrolli alt väljas, seesmine vaikus on aga 100% alati meie enda häälestumise küsimus.
Peatu ja märka vaikuses olevat rahu. Kui seda koged, siis pikenda oma vaikuse ja rahu kogemust. Luba sekundist saada kaks. 10 sekundist saada 20 sekundit jne. Seda võib kogeda alati ja see suurendab ja laiendab su taipamisi, tegutsemisvõimet ja heaolu. Inimene on vaba siis, kui ta saab valida alati seesmise vaikuse.
Olles vaikuses saad sa märgata oma kõige loomulikumat olekut – Tegeliku Minana olemist. See on seesmises vaikuses olemine. Inglise keeles on sõnad "Human Being", Inimene Olemine.
Olemine seesmises vaikuses ongi meie "supervõime".
Selles seesmises vaikuses saame me uurida ja eristada toimuvat, valida oma teadliku tegutsemist ja märgata sellest tekivad sündmuste jada. Mida me eristame ja märkame, saame ka juhtida!
Vaimse vormi teenimine on teekond seesmise vaikuseni
Vaimne vorm on teadlikult omandatav enesejuhtimise oskus. Kui su sisemaailma juhib teadlikkus, siis on sinu jaoks nii seesmised kui ka välised muutused muutuvad juhitavaks.
Siinolev vaimse vormi treenimiseks loodud koduleht on loodud eesmärgiga muuta domineerivalt reaktiivne ehk probleemidekeskne lähenemine vaimse tervisele seesmise rahu ning heaolu tagamise keskseks.
Sinu omandatud teadlikud enesejuhtimise oskused on need, mis tagavad seesmise rahu püsimise ka keerukates olukordades. Me oleme nimetanud oma sisemaailma valitsemist ja juhtimist võimaldavad inimvõimed intrapersonaalseteks oskusteks. Neid oskusi saab omandada igaüks.
Meie koolihariduses on puudunud intrapersonaalsete oskuste omandamine. Me õpetame koolis lapsi infot meelde jätma aga ei õpeta kuidas hoida fookust, me ei õpeta neid kuidas suunata oma tähelepanu ja mõista seesmiseid mehhanisme mis võimaldavad infot kas meelde jätta või teadvustada.
Kumb on tõhusam õppimise meetod, kas meelde jätmine ehk tuupimine või teadvustamine?
Kas sind on õpetatud teadvustama jooksvalt seda kus su tähelepanu on? Kas sa valdad seda kuidas hajunud tähelepanu soovitud objektile või tegevusele tagasi tuua?
Suure tõenäosusega mitte.
Kuidas saadki sa siis loobuda oma mõtetest ja emotsioonidest, mis kihutavad sulle allumatult?
Heas vaimses vormis inimene märkab kui tema stressitase tõuseb ja ta teab kuidas stressi eos leevendada. See teadmine on vajalik, sest just see loob võimaluse pidurdada pikaaegset stressi kuhjumist ja ennetada enda läbi põletamist.
Seesmine vaikus on teadliku valiku küsimus
Kui sa seda endast ei koge ja eelistad sündmustega emotsionaalset samastumist ja sellest mõtlemist hetkes toimuva teadvustamise asemel, ongi su alateadvus valinud muud need muutuvad protsessid ja nendega samastunud. Olgu see siis, mõtlemine, ettekujutlused või emotsioonid või uudistes olev hirmunarratiiv, mis loob ärevust.
Kui palju sa teadlikult valid, mida sa enda sees kasutad ja mida sa enda ümber tarbid? Ka uudised, mida kuulad/vaatad on ju sinu valida! Nii nagu on sinu valida ka see kas sa võtad seal olevat kui infot või reageerid sellele infole endas ja koged siis (valulisi) seesmisi läbielamisi.
On selge fakt, et enamus väliseid tegureid ei allu su suunamisele ja kontrollile. Stressorid on vaid sinus seesmiseid reaktsioone esile kutsuvad faktorid, mille jõud kaob kui sa valid alateadliku reaktsiooni asemel teadvustatud sisemaailma juhtimise.
Väliseid stressoreid on maailmas lõputus koguses, kuid need saavad mõjutada sinu sisemaailma vaid senikaua kuni sa oled seesmiselt reaktiivne.
Stressorid mõjutavad sind seni, kuni sul puuduvad intrapersonaalsed oskused jääda vaatlejaks ja suunata endas toimivaid protsesse teadlikult. Teadvustamine on seesmise vabaduse võtmeks.
Isiklik vastuse võtmine endas toimuva suunamiseks on seesmise vabaduse vundament.
Vaimse vormi koolituse kasud
Kõik elu jooksul tekkivad vaimse tervise probleemid on ennetatavad, kuid selleks on vaja oma vaimset vormi treenida olles veel terve.
Me ju treenime ka oma füüsilist keha tervena olles ja teeme seda selleks, et see püsiks terve. Miks sa aga siis ei ole samasuguse süsteemsusega treenivad oma vaimset vormi?
Vaimset vormi on vajalik treenida samamoodi regulaarselt nagu füüsilist keha, nt jõusaalis, tehes tervisesporti või jalutades. Kui oma vaimset vormi treenida regulaarselt, siis püsib ka vaimne heaolu ja tekib vaimne tugevus. Vaimne heaolu on tee seesmise vaikuse kogemiseni.
Kuna inimaju on neuroplastiline ehk kohandumis- ja õppimisvõimeline, siis me saame oma sisemaailmas toimuvat ise muuta.
Teadlikkuse läbivalt kasutusele võtmine automatiivse seesmise reageerimise asemel muudab ajus loodavaid seoseid ja meie alateadlike käitumismustreid.
Teadlikkuse ja seesmise vaikuse kasutamine avab meile ukse olla eristavam, loomingulisem, keskendumisvõimelisem, intuitiivsem, initsiatiivikam jne.
Vaimse vormi treenimise tulemus on inimese sisemaailma varjatud võimete avamine koos oskusega häälestada end seesmisele rahulainele sõltumatut olukorrast ja väljakutse keerukusest. Siit kodulehelt leiad mõistliku investeeringu summa eest tõhusad vaimse vormi e-treeningud, mis aitavad parendada elukvaliteeti ja töötulemusi. Kliki allolevatel piltidel ja uuri lisa!
Siin pakutavate vaimse vormi e-koolituste toimivuse tagavad:
1) Enesehinnangut mõõtvad küsimustikud koos kohese tagasisidega;
2) Viis videotreeningsessiooni koos sellele järgnevate kontrollküsimustikega;
3) Isiklikke arenguplaane võimaldav töövihik (sh grupitöö juhiseid ühisteks aruteludeks ja kollektiivse muutuse loomiseks);
4) Ülevaade tööandjale, kes meeskonnast on e-koolitusega alustanud ja koolituse lõpetanud koos võimalusega väljastada tunnistus;
5) Digitaalsed promaomaterjalid (bännerid) ja väljatrükitavad posterid koolituse tutvustuseks.
Kõik Wellness Orbit vaimse vormi e-koolitused võimaldavad avastada seesmist vaikust ja suunata oma sisemaailmas toimuvat teadlkumalt. Need koolituse on lihtsas inglise keeles ja varustatud selgitava graafikaga. Need muudab toimivaks võimalus kaasa teha juhendatud harjutusi ja luua isiklik arenguplaan (töövihiku baasil).
Uuri lisa miks ka sinul tasub treenida oma vaimset vormi allolevast videost:
KOKKUVÕTE
Vaimse vormi treenimine on selgelt ja tõendatult tasuv finantsinvesteering, nagu avas 2022. a "Äripäev" veergudel meie tegevjuht Kaur Lass.
Vaimne vorm on baseeruv oma seesmise vaikuse ja teadlikkuse avastamisele ning intrapersonaalsetele oskustele. Intrapersonaalsete oskuste omandamine on jõukohane igale inimesele. Need on universaalsed oskused ja nagu iga oskus, on see omandatud oskus sinuga alati.
Digiõppena lahendatud vaimse vormi koolitus võimaldavad sinul ja sinu meeskonnal enesejuhtimisoskuste investeeringud hoida taskukohased. Meie üksikkoolituse läbimiseks on vaja investeerida ca 6-8 h ja kuni 70€ iga koolitatava kohta (lisandub käibemaks; mitme e-koolituse korraga tellimisel ja/või suurema meeskonna puhul saame pakkuda soodustusi).
Koolituses oleva rakendamisel on see investeering kiirelt tagasi teenitav ja võib kasu luua ka aastaid peale läbimist. Boonuseks on aga seesmise vaikuse kasv, mis tagab parema heaolu.
Kirjuta meile ja teeme just sinu meeskonna eripäradega arvestades sulle parima pakkumise. Uuri lisa tööpäeviti telefonil 5657 3609.