Vastutust peetakse sageli raskeks ja selle võtmist keerukaks aga selline vaade on väärarusaam. Vastutus on vabaduse saavutamise ja heaolu püsimise selge eeldus.
Igal inimesel on lihtsustatult elus vaid kaks valikut:
- vastutuse võtmine ehk teadlikute valikute tegemine või
- alateadlikuse ehk seesmise reaktiivsuse võimu all olek.
Kui sa annad oma elu oma alateadlikkuse ehk autopiloodil kulgemise kätte, siis sa oled sõltuv oma sisseõpitud instinktidest ja harjumustest! Neis puudub uudsus ja on ennustatavad kordused ning mustrid.
Harjumusi saab jagada headeks ja halbadeks. Näiteks, harjumus minna magama iga õhtu kindlal ajal ja ärgata iga hommik samal ajal tagab hea ööune ja füüsilise keha väljapuhkamise ning eluhoidev. Harjumus aga unustada end teleka ette ja jääda sinna veidras asendis tukkuma, või harjumus enne magamist vaadata arvuti helendavat ekraani, on ööund ja füüsilise keha väljapuhkamist häiriv. Selline harjumus võib viia stressi ja isegi mingil viisil haigestumiseni.
Alateadvus põhineb kordusel. Seega, mida iganes sa ükskord aktiveerid ei ole veel alateadvuse muster. Kõik mida aga sa aga kordad ehk taas aktiveerid mitu korda loob alateadlikke mustreid.
Alateadliku taasaktiveerimise juurprobleem on see, et see on põhinev meeldivuse järgi jookmisel ja ebameeldiva vältimisel.
Näiteks, kui sa lükkad tööülesandeid viimasele minutile, saab sellest halb harjumus. Sellise rabelemise ja rööprähklemise foonil on keerukas aga märgata seda, kuidas sellest tekkiv pinge ja kiirustamine viivad sind esmalt stressi ja siis läbipõlemseni. Keerukus on siin just seetõttu, et sellises harjumuslikus rabelemises kaob juurdepääs teadlikkusele. On ju see skaala teine ots, ots kus on võimalik teadlik tegutsemine.
Teadlikud valikud kui vastutuse võtmise oskus
Kas sa oled teadvustanud, et kõik mentaalsed, ettekujutluslikud ja emotsionaalsed ning ihadel baseeruvad valikud on alateadvuse meelevallas kulgemise valikud? Neis puudub teadlik vastutuse võtmine.
Kõik teadlikud valikud on olemuselt vabad valikud. Nende tegemiseks on vaja valida olla teadlik, väljapool mõtlemist, ettekujutlusi ja emotsioone. Vaid kohalolekus elav teadlik inimene on võimeline läbinisti teadlikuks valikuks.
Alateadvuse reaktiivsuses kulgejal puudub teadlik valik. Jääbki puuduma, sest valik on alateadlik ehk reaktiivne.
Alateadvus pole halb, sest selle eesmärk on hoida inimest, kelle teadlikkuse tase on madal elus. Kas su elu on aga vaid eluspüsimusiseks või hoopis teadlike kogemuste omandamiseks ja elurõõmsalt kulgemiseks?
Valik, mida enamus inimesi ei teadvusta on nende jooksev igapäevane (mugavus)valik käituda alateadliku kordamise tulemusel sisse õpitud harjumustest ehk reaktsioonidest. Siin ongi vaja mõista ülalpool toodud lihtsat skaalat. Olles skaala reaktiivses otsas ei saa sa enam kasutada teadlikkust, sest sellele puudub juurdepääs. Olles teadlik ja võttes vastutust puudub aga vajadus kulgeda autopiloodil piiravas reaktiivsuses.
Saamaks selgust, küsi endalt:
- Kus ma oma reaktsioonid õppisin? Kas neid reaktsioonide mulle õpetanud isik (ema või isa vms inimene) oli teadlike valikuid tegev või alateadlike valikute küüsis siplev? Kui viimast, siis kuhu see minu poolt üle võetud ja igapäevaselt edasi kasutatav reaktsioon(ide kogum) mind viib?
- Kas mu reaktsioonid on eluhoidvad ja tervislikud?
- Kas pidev reageerimine võimaldab mulle elurõõmsat ja täisväärtusliku elu?
- Kas mu reaktiivsed valikud on elu toetavad ja eluhoidvad?
- Kas mu reaktsioonid on minu seesmist rahu toetavad või hoopis seda kaotavad ja ärevust ning stressi lisavad?
- Kas need reaktsioonid, mis taas-aktiveeruvad on mu vabadusi ja teiste vabadust toetavad või piiravad?
- Millal ma viimati tegin täiesti selge ja teadliku valiku, mõistes kuhu see viib ja mis sellega kaasneb?
Võta siinkohal aega ja uuri, sest eneseuurimisel selgub tõde.
Kui uurid, siis ilmselt saad nõustuda, et kuni sa kulged taas-aktiveeruval autopiloodil, seni sa sõltud oma alateadlikkusest. Siin domineerib teadlike valikute asemel instinktiivsus, harjumuslikkus ja puudub tegelik vaimne iseseisvus.
Pidev seesmine reaktiivsus põhjustab aga pingeid ja stressi, mis viivad inimesed aga aeglaselt läbipõlemise ja (vaimse) tervise probleemideni. Teadvustamata ei saa sellist allakäigu teed aga märgata ega muuta.
Vaimne iseseisvus tugineb teadlikkuse teadlikule kasutamisele ja intrapersonaalsetele oskustele
Alateadvuse käes olles on inimesed varjutanud kontakti oma Tegelik Mina ja teadlikkusega. Selle tulemusel on neis kadunud seesmine vaikus ja rahu, mis seda seisundit iseloomustavad.
Tegeliku Mina on selline vaimse iseseisvuse seisund, kus on loomulikuks olekuks olemasolu kergus ja seesmine lõdvestus koos fookusega sellel, mida sa valid. Selles seisundis pole sul automaatselt taasaktiveeruvaid mõtteid, ettekujutlusi, emotsioone ja ihasid. Tegeliku Mina ja teadlikkuse tasanditelt vaadates on su mõtted, ettekujutlused, emotsioonid ja ka su füüsiline keha tööriistad, mida sa saad teadlikult kasutada.
Vaimselt vaba inimene saab teadlikkust kasutades uurida oma sisemaailma ja oma füüsilise keha protsesse ning välismaailma enda ümber.
Juhtimaks teadlikult oma sisemaailmas toimuvat on vajalik omandada teadlikkusele baseeruvad intrapersonaalsed oskused, sest nii ei samastu sa sellega, mis sa ei ole. Kõige esimene intrapersonaalne oskus, millele tuginevad ülejäänud, on teadvustamise või teadlikkuse valdamine.
Teadvustav inimene saab oma teadlikkuse abil märgata ja eristada, mis tema sisemaailmas toimub. Just teadlik valik annab siin võimaluse ja vabadusse väljuda reaktiivsusest ja võimaldab kergelt võtta vastutuse oma sisemaailmas toimuvaid protsessi ise juhtida. Just sellest algabki vaimne iseseisvus.
Me kõik ihkame vaimset vabadust ja teadlikud valikud annavadki siin meile täieliku vaimse iseseisvuse. Selline vaimselt iseseisev inimene tegutseb, et aidata end ja teisi ning on eluhoidev ja elujaatav.
Vastutus on kerge, kui mõista seda kui teadlike valikute tegemise võimet, mis annab vaimse iseseisvuse.
Alateadlike protsesside meelevallas ei saa sa teadlikkuse puudusel eristada endas toimuvaid protsesse ja see ongi juurprobleem vaimse heaolu ja tervise vaatenurgast.
Alateadvuse meelevallas olekut tuleb siin mõista kui seesmist olekut, kus valikuvabaduse asemel domineerivad su elus alateadlikult kerkivad mõtted, ettekujutlused ja hüplevad emotsioonid. Nende meelevallas olek on väsitav.
Automaatselt kerkivate mõtete, ettekujutluste ja emotsioonide mõjul sa lähed oma keskmest välja, samastud nendega.
Kõige olulisem on siin oskus vabastada automaatselt kerkivad negatiivsed emotsioonid (leiad seda toatava eesti keelse raamatu siit lingilt), sest need on enam elujõudu pärssiva laenguga energiad. Vabandedes negatiivsete emotsioonidega samastumisest hakkab vabanema jõud teadlikeks valikuteks.
Tee vaimse iseseisvuseni muutub kergeks kui omandada intrapersonaalsed oskused. Nende abil saad ise avastada endas olevad pinged ja muuta mustreid, mis selliseid pingeid sulle loovad.
Enesejärgimise tulemusel saad sa jooksvalt tuvastada oma stressitaset ja intrapersonaalsete oskuste toel muutub võimalikuks nii stressist vabanemine kui ka fookuse hoidmine mistahes tegevusel.
Intrapersonaalsed oskused on nö universaalsed oskused. Nii nagu lugemisoskus annab sulle vabaduse lugeda mistahes teksti nii raamatus, filmi alaservas kui ka arvutiekraanil, annavad intrapersonaalsed oskused sul vabaduse tagada enda vaimne heaolu aga ka võime hoida tegevuste fookust ja tegutseda sihipäraselt.
Kui oled seesmises rahus ja su alateadlik reaktiivsus ei varjuta enam teadlikkust, siis on sul vabadus kasutad oma mõtteid, ettekujutlusi ja emotsioone, aga ka teadlikkust, sihipäraste tööriistadena. Nende tööriistade teadlik kasutus on eluhoidev, elurõõmu loov ja tegutsemisvabadust andev.
Peamine eeldus vaimse iseseisvuse ja heaolu saavutamiseks on vaimse vormi treenimine. See on vajalik, et osata iseseisvalt teha igas eluolukorras teadlike valikuid ja suuta võtta vastutust.
Vastutus teeb inimese vabaks.
Näiteks vastutuse võtmine võimaldab tööd tehes leida vooseisundi, olla loominguline, lahendusi otsiv ja märkav kuidas mistahes väljakutseid pakkuvaid olukordi lahendada. See võimaldab eraelus hoida inimesuhteid ja teha tarku valikuid mistahes valdkonnas.
Vastutuse kergust kogenud inimene eelistab seda iga kell autopiloodil tiksumisele, stressile ja ärevusele, mis on teadvustamatuse kõrvalnähud.
Kokkuvõte
Vaimne iseseisvus tugineb teadlikkuse ja intrapersonaalsete oskuste omandamisele ning jooksvale kasutamisele.
Tahtes vabadust on vaja oma head vormi treenida. Nii nagu me treenime oma füüsilist keha, et see püsiks terve, peame treenima ka oma vaimu. Just vaimse vormi treenimine aitab saavutada vaimse iseseisvuse tegutseda sihipäraselt ja seda sõltumata olukordade keerukusest, millega oma töö- või eraelus kokku puutud. Tööandjale ongi parim kollektiiv kus vaimselt vormis ja iseseisvalt vastust võtvad terved inimesed talitavad vabatahtlikult ühise eesmärgi nimel.
Siinsed täisdigitaalsed vaimse vormi e-koolitused võimaldavad sul investeerida enda ja oma töötajate jätkusuutlikkusse. Tutvu allolevate koolitustega, et saavutada vaimselt iseseisvate inimeste tõhus koostöö!