10. oktoober on ülemaailmne vaimse tervise päev. Kui 2023 aastal on selle teemaks „Vaimne tervis on universaalne inimõigus“, siis 2024. aastal on selle päeva fookuseks vaimne tervis tööl. Vaatleme siinkohal kuidas süsteemselt tagada vaimset heaolu tööl ja eraelus.
Vaimne heaolu on seisund, kus inimene kogeb seesmist rahu ja milles viibides ta suudab toime tulla igapäevaste väljakutsetega ning omab positiivset ja eluhoidvat suhtumist.
Vaimse tervise säilitamine nii tööl kui ka eraelus on oluline, et elada täisväärtuslikku ja just sulle sobllikku harmoonilist elu.
Vajame ühiskonnana palju suuremat fookust vaimse heaolu tagamisele. Me ei pea mitte haiguste uurimist vähendama, vaid oma vaimse healolu ja vaimse vormi tagamise aluste omandamiseks enam panustama.
Vaimse tervise säilitamiseks ei piisa korra aastas kampaaniast või lühiloengust. Olen kuulnud ei võrdu tean ja oskan rakendada ning oman häid sisemaailma juhtimise oskuseid ehk intrapersonaalseid oskuseid. Pinnapealne lähenemine siin edu ei too. See eest, süsteemne lähenemine enda vaimse vormi treenimisele on sinu edu võtmeks.
Vaimse heaolu 7 võtmetegurit
Vaimne heaolu on treenitav ja see eeldab süsteemset lähenemist. Sellise lähenemise osad on järgmised võtmetegurid:
- Tervisliku töökeskkonna tagamine: Luues õhustiku, kus töötajad tunnevad end toetatuna ja turvalisena on inimestel meeldiv tööle tulla. See eeldab psühhosotsiaalsete ohutegurite teadvustamist, riskide maandamist ja ennekõike inimeste sisemaailma treenimist, et nad saaksid olla teiste vastu hoolivad ja heatahtlikud ning märgata mida ise muuta.
- Oma sisemaailma oskusliku juhtimise jaoks intrapersonaalsete oskuste omandamine: Kui inimesed õpivad tundma oma sisemaailmas toimivaid protsesse ja teavad tänu intrapersonaalsetele oskustele kuidas nendega toime tulla muutub stressi leevendamine, läbipõlemise ennetamine ja hea vaimse tervise tagamine reaalsuseks.
- Töö- ja eraelu integreerimine: Kunagine unistus leida tasakaal töö- ja eraelu vahel on tänases nutiseadmete ja pideva infovoo ajastus keerukas või suisa lootusetu kui just töö ja eralelu ei võimalda töölt ja kodust lahkudes ukse sulgemist. Samas ületöötamine ja enda eraelu ignoreerimine loob pingeid, ärevust ja stressi. Õige lähenemine on omandada head sisemaailma juhtimisoskused ja oma intrapersonaalsete oskuste toel sobitada kokku töö ja eraelu just sulle sobival viisil. Siin peab arvestama nii pere suurist, laste vanuseid, töö eripära, võimalust leida aega pausideks ja puhkamiseks. Iga lahendus on õige kuni töö saab tehtud tähtaegselt ja pereliikmed ära kuulatud ja nende jaoks olemas oldud. Era- ja tööelu integreerimine on aga pea võimatu kui sul puuduvad head keskendumis- ja enesejuhtimisoskused.
- Avatud ja kuulav suhtlemine: Olge avatud suhtlemisele kolleegide ja ülemustega. Rääkige neile oma vajadustest ja muredest ning küsige abi. Selgitage ka oma perele, kui teil on oma töökohas või ettevõttes kriitiline periood ja vajate paari päeva või nädalat, et need keerukused ületada. Ja siis võtke aega taastumiseks ja oma pere kuulamiseks. Või vastupidi kui peres on keerukad hetked, selgitage seda tööl.
- Puhkuse ja lõõgastuse tagamine: Planeerige omale aega puhkuseks ja lõõgastumiseks. Tehke asju, mis teile rõõmu pakuvad ja aitavad teil stressi maandada ning hoolitsege neil hetkedel nii oma vaimse vormi kui ka füüsilise vormi treenimise eest. Trenn on küll korraks keskendumist vajav, kuid sellele järgneb mõnus rammestus ja lõõgastushetk.
- Õppige tundma oma piire: Seda nii ettevõttena (spetsialiseerumine on edu võti) ja eraisikuna. Teadke oma vajadusi ja piire ning julgege öelda „ei“ kui miski teie ajakavasse või prioriteetidesse ei sobi. Fookus on edu võti.
- Vaimse vastupidavuse treenimine: Vaimne heaolu tagab sinu isiklik vastupidavus väljakutsete rohketes olukordades, millega kaasnevad nii välised stressorid kui ka keerukused. Vaimselt vastupidavad inimesed suudavad kohaneda muutustega, leida lahendusi probleemidele ning säilitada positiivset meeleolu isegi raskustega silmitsi seistes. Just see on see, miks vaimset vormi on vaja süsteemselt treenida.
Vaimse tervise päev on ennekõike teema teadvustamise ja meeldetuletushetk aga vaimne vorm ja vastupidavus on vajalikud iga päev.
Siinkohal on oluline meeles pidada, et vaimne tervis on sama oluline kui su füüsiline tervis ja mõlemad on head siis kui panustada ennetusse, ehk oma sisemaailma ja füüsilise keha treenimisse. Hea vaimse vormi tulemus on seesmine rahulikkus ja vaimne vastupidavus.
Juhul kui aga koged, et sul on vaimse tervise probleeme, siis julgustame sind otsima professionaalset abi. Enamus psühholooge ja psühhiaatreid on Eestis hea koolitusega ja saavad pakkuda sulle tuge, teed tagasi hea tervise juurde. Selle tagasitee otsimisel pea aga meeles, et puudub üks imetablett. Ravi on siin pikem protsess, mis eeldab nii teraapia/nõustamise kui ka meditsiinilise sekkumise oskuslikku kombineerimist. Hea psühhiaater muudab siin raviskeeme, kui tulemused ei tule aga selleks vajab ta sinu poolt tagasisidet ja initsiatiivi.
Kokkuvõte
Wellness Orbit lähtub sellest, et ennetus on odavam, tasuvam ja parem investeering kui tagajärgedega võitlus.
Kõik tööalased vaimse tervise probleemid on ennetatavad ja just selleks olemegi loonud maailma tipptasemel e-koolitused. Täiskoolituspäev on siin vaid korraliku õhtusöögi hinnaga ja intrapersonaalsete oskuste omandamisel ja rakendamisel on sellel pikaaegne positiivne mõju sinu vaimsele tervisele.
Ära piirdu kampaaniaga, muuda iga päev vaimse heaolu päevaks!
Heas vaimses vormis inimene on töösse kaasuv, lahendusi otsiv, initsiatiivi võttev ja produktiivne. Ta oskab hoida nii fookust kui ka kolleege ja lähedasi inimesi.
Leia oma meeskonnale parim vaimse tervise e-treening nüüd kohe ja siis saand nautida vaimset heaolu ning paremaid töötulemusi.
|
Julgustame sind haarama telefoni kui omad vaimse vormi tagamise kohta küsimusi! Helista meile tööpäeviti telefonil 5657 3609 ja me aitame meeleldi leida sinu meeskonna eripärasid arvestades parima lahenduse.
Uuri altpool olevatest videotest, kuidas vaimse vormi koolitused on inimesi aidanud ja milles on selle kasu näinud personalijuhid.