Holistiline tähendab terviklikku. Igal inimese edukaks toimimiseks on vaja tagada tema erinevate tasandite terviklik toimimine. See aga algab oma sisemaailma ja füüsilise keha harmoonia mõistmisest. Enda mõistmine on võti, et tagada holistiline tervisekäsitus.
Haiges kehas on ülikeerukas end hästi tunda. Haige vaimse olekuga on võimatu end hästi tunda aga ka enam vähem veel toimivas füüsilises kehas. Vaid siis kui keha ja vaimne tasand on harmoonias on tagatav heaolu.
Vaimne heaolu on oma sisemaailma mõistmise ja juhtimisoskuste tulem. Füüsiline heaolu on oma keha kuulamise, järgimise ja juhtimise tulem.
Terviseprobleemid ja haigused on holistilisest vaatenurgast oma heaolu kaotamise protsessi lõppvaatlus.
Probleem tänases ühiskonnas ongi suures plaanis liiga suur fookus haiguste uurimisel ja vähene või nõrk heaolu ja tervise tagamise aluste mõistmine. Kaalud ühiskonnas on lihtsalt viltu (vt joonis allpool). Meil on vaja suurendama heaolu tagamise ja tervise käitumisoskuseid, ja seda nii üksikisku kui ühiskonna tasandil. Eriti suured käärid on siin vaimse vormi ja vaimse heaolu tagamise teemal, sest füüsilise vormi treenimist ühiskond üksjagu juba väärtustab.
Nii oma vaimset kui füüsilist vormi tuleb treenida
Me tihti loodame püsida terved aga kuni me ignoreerime oma sisemaailma ja füüsilise keha häriesignaale, seni me liigume harjumuste küüsis autopiloodil edasi tervise kaotuse teel. Alateadlikul autopiloodil olles on haiguste kujunemine vaid aja küsimus.
Kui tervist vaadelda holistilisest apsektist, siis üksi haigus ei teki üleöö. Kõik haigused, peale kaasasündinud tervisehäriete, on ennetatavad. Selleks on aga vaja mõista, millest algab ja kuidas kulgeb allakäiguspiraal.
Enamus tervisehädade peapõhjus on stress ja oskuste puudumine oma sisemaailma ja füüsilise tasandi korras hoidmiseks.
Stress viib läbipõlemiseni aga ka nõrgestab füüsilise keha toimimist. Stressirohkeid olukordi on elu täis. Väliseid pingeid ei saa me iial kaotada. Küsimus taandub oskusele, välistest stressoreid eristada oma sisemaailmast.
Väilist saame me väga vähesel määral kontrollida ja juhtida aga oma vaimu ja keha saame me ise tervena hoida. See peab aga algama juba pingete leevendamisest eos.
Stress on enam levinud kui me teadvustame. Cigna viitas 2019. aastal 23 riigis läbi viidud uuringus, et keskmiselt 87% töötajaid kogeb stressi. Uuringute alusel ongi suures plaanis 10-st inimesest 8 kuni 9 stresssi kogevad ja selle kogemine varieerub vanusegrupiti.
Investors In People 2018. aastal läbi viidud uuring kajastas stressi vanuserühmade kaupa alloleval illustratsioonil toodud kujul (stressi kogevate töötajate osakaalu protsent on ringis ja vanuselised vahemikud ringi all).
Tööstressi kogevate inimeste hulk erinevate vanuserühmade kaupa. Allikas: Investors in People 2018 uuring "Managing Mental Health in The Workplace".
Stress on seesmine reaktiivsus. See on seesmine valus kogemuse tulem, mille tõttu vaimsel või füüsilisel tasandil taas aktiveerub pingsus. Taasaktiveerimine on siin alateadvuse töö. Miski, mis ei toimu väljas, vaid sinus.
Inimese alateadvus toimib väga lihtsa mudeli järgi: valukogemus tähendab hoidu analoogsest sündmusest (võitle või põgene) ja meeldiv kogemus on siin aga magnet sõltumata sellest kas see meeldiv (nt ülesõõmine või alkohol) on su tervisele kasulik. See on polaarne maailm kus domineerib põgene või võitle tasand kõrvuti naudingute ja mõnu otsimisega. Sellises maailmas puudub sul seesmises rahus teadvustatud valiku võimekus.
Teadvustades ja peentunnetades ei pruugi varasemate stressoritega olukord olla uues situatsioonis sulle üldse ohtlik. Alateadvus valib siin aga alati analoogia alusel taas aktiveerimise.
Alateadlikus reaktiivsuses esineb aga alati palju teadvustamatust. Fakt on, et su seesmine reaktviisuses kaob su kohalolu võime. Keha asukohas ja sinu sisemaailmas käivitunud mõtted ja ettekujutlused ning emotsioonid enam ei ühti (vt allolev joonis).
Üks asi on siin seesmine rännak kuhugi ja reaalsusega ühenduse katkemine, mis autoroolis võib viia avariini või tööl töö tegemata jätmiseni, teine asi on aga keha ja vaimu laastav käitumine.
Näiteks, kuna esimene lonks alkoholi annab meeldiva lõdvestustunde pinges olles, järeldab alateadvus, et alkohol on hea. Kui seda tarbida sageli siis reaktiisus füüsilisel tasandil tekitab kehas alkoholi vajaduse, mille tulemusel end purju juues saad valuliku kogemuse aga kuna teadlikkuse kaotus ei võimalda purjusoleku kogu laastavat mõju teadustada ja tajuda, jääb jõusse alateadlik iha seda algset hetkemõnu kogeda (teadvustav inimene saaks aru, et väikene kogus harva on veel sobilik aga sageli juues on lõdvestava algmõju asemel laastav tervisekäitumine).
Alateadvuse probleem ongi see, et sa elad läbi mitte uut olukorda, vaid varasemat valu või mõnukogemuse kannad uued konteksti ja saad kinnituse uuesti hoiduda millestki või tõmbuda millegi suunda. Kohaloleku selliselt pidevalt vältimise tulemus võib olla passiivsusest tingitud depressioon või siis ärevuse pideval kerkimisel ärevushäire. Aga need pole siin ainsad võimalikud haigused, siin loeb isiklik reaktiivsuse pagas ja valukoht, mis määrab sinu kogetavad häired ja muudab need (aastatega) haiguseks.
Pideva meelelahutuse otsimise ja väliste ainete kasutamise tulemus kontakti kadumine oma keskme ja kohaloluga. Meelelahutust tuleks siin vaadelda kui teadlikkuse ja kohalolu (sh kehatunnetuse) lahustamist.
Kõikjal olev meel on eesti keeles teadlikkus. Lahutades end oma teadlikkusest ja peentunnetusest kohalolus on alati järgnev, alateadlike protseside taas aktiveerumise tulemusel, kannatuste ja pingete jada. Isegi kui see on järgnev alles peale mõnusa emotsioon käes mõnda aega seiklemist on ikkagi tulemus oma keskmes oleku kadumine.
Füüsiline keha kogeb enamust negatiivseid taasaktiveerumisi pingetena. Kas valusaks jäävad õlad, selg, pea või hakkab valutama kõht või loovad lihaspinged mujal keha häireid on kinni sellest, mis mustreid oled alateadlikult kopeerinud. Enamasti on siin stress enim viib südame ja veresoonkonna haigusteni.
Holistilisest vaatenurgast võiks siin lihtsustatult öelda, alati kui kaotad kontakti oma keskmega, lähed tervise kaotuse rajale. Loogiline lahendus oleks siin intrapersonaalsete oskuste omandamine ja emotsioonide vabastamise või neutraliseerimise õppimine ja mõtetest väljumisoskuse omandamine.
Täpsemalt vaadates on su Tegelik Mina vaid olemasolu, selle olemasolu teadmine ja teatav energia mis seda üleval hoiab. See tasand on muutumatu. Seal pole mõtteid, ettekujutlusi ega emotsioone. Seal ei mõjuta ka sind füüsilise keha staatus. Seega tõde on see, et Tegelik Mina ei haigestu.
Tegeliku Mina nö esimesed tööriistad on seesmises vaikuses kasutatavad teadlikkus ja peentunnetus. Ka need tasandid on vaiksed ja harmoonilised ega loo kunagi haiguseid. Nende juhtimiseks ongi vaja intrapersonaalseid oskuseid.
Tasandid kus koged stressi, läbipõlemist, vaimseid ja füüsilisi haiguseid on su keskmest eemal. Koged neid kui samastud mõtlemise, ettekujutluste, emotsioonide, ihade või füüsilise keha läbielamiste või kogemustega.
Enesejuhtimise meisterlikkuse vaatenurgast on mõtlemine, ettekujutlused ja emotsioonid ning füüsiline keha su töövahendid. Kui nende kasutust valdad, siis pole kunagi põhjust reageerida.
Iga olukord on uus ja kui sa oled puhtas teadvelolekus ja peentunnetad toimuvat ning ei samastu toimuvaga on sul teadvustamise ja tunnetuse tulemusel võimalus teha teadlike valikuid.
Teadlik valik inglise keeles on responsibility ehk ability to respond. Teadliku valiku tegemine on erinev alateadlikust taas aktiveerimisest olemuslikult. Need seesmise vabaduse skaala kaks erinevat otsa, reaktiisuses puudub vaba valik ja teadliku valiku tegemisel oledki seesmiselt vaba.
Alateadvuse toimub harjumuslikes mustrites kus kõike uut käsitletakse varasema kogemuse (valu või mõnu) valguses. Teadlikkuses olles on sul aga seesmises rahus võimalik teadvustada oma valikuid hetkes ja vajadusel kasutada või mitte kasutada mõtlemist, ettekujutlust, emotsioone või füüsilist keha.
Arusaamine kui holistilise tervisekäsitluse alus
Arusaamine on teadlikkuse tasand. Arusaamine on mõtlemise väline. Aru saaja on Tegelik Mina. Arusaamine on tegeliku mina teadvustatud ja läbi tunnetatud praktiline ning isiklikult omandatud kogemus.
Selline arusaamine võimaldab mõista nii sinu naha all toimivat, kui ka su ümber olevat.
Kohalolus ja arusaamises oled sa neutraalne vaatleja ja taipaja, kellel läbi elamised puuduvad. Seesmine rahu lubab nii vaimsel kui füüsilisel poolel olla lõdvestunud ja loomulik.
Seesmise rahu ja Tegeliku Minaga kontakti puudumisel ning teadlikkuse ning peentunnetusega kontakti vaibumisel sa samastud oma mentaalsuse, emotsionaalsuse ja füüsilise tasandiga endas ja enda ümber. Sellises samastumises jääbki järgi vaid reaktiivsus.
Holistiline terviklikkus on lihtsustatult reaktiivsusest väljumine ja oma Tegeliku Minaga ja füüsisega kontaktis olek ning teadlikkuse ja peentunnetuse valdamine. Seda selleks, et teadvustada sinu keskmes väljapool (sh su kehas ja sellest väljapool) toimuvat. Olles neutraalne, saad teha teadlike valikuid.
Vaimne vorm on siin teadlike valikute eeldus. Kuula lisa allolevast videost.
Maailm ei ole loodud sind ründama. Su keha ega reaktiivsed tasandid ei ole loodud sind ründama. On igav tõde, et oled ise need, kopeerides teiste reaktiivsuseid, õpetanud end kogema rünnatuna oma reaktiivses seisundis.
Kui sa koged end rünnaku all nii oma mõtete, ettekujutluste, keha kui ka välise maailma mõjul, oledki reaktiivne ja kaotanud kontakti Tegeliku Mina ja teadlikkusega. Sellises seisundis kaob peentunnetus ja teadvustamine. Kaob keha taju ja kohalolek.
Holistilise terviklikkuse taastamiseks on vaja oma vaimset ja füüsilist tasandit mõista ja aru saada, et kõik mida pead tegema on väljumine alateadlikkust reaktiivsusest.
Lõdvestunud kohalolus saab vaim kogeda rahu ja füüsilises kehas kohal olles lõdvestuda. Lõdvestunult saad kogeda heaolu ja toonust. Seega vaimne ja füüsiline vorm on treenimise tulemus.
Kui mõistad kuidas juhtida end erinevates olukordades ja oled treeninud selleks valmis oma vaimu ja füüsise, on lihtne teha teadlike valikuid.
Meil on aeg taastada lähenemine inimesele terviklikult. Selline maailmavaade on proaktiivne ehk ennetus- ja kohalolukeskne. Sellest vaatenurgast on sulle eluhoidvuseks vajalik oma vaimus ja füüsise korrashoid.
Siinsel kodulehel saad treenida oma vaimset vormi. Võta hetk ja uuri all olevat kolme vaimse vormi e-treeningut, mille toel saad laduda enda ja oma meeskonna eduloole tugeva ja jätkusuutliku vundamendi.
|
Ennetust tuleb alustada tervena ja parim selleks on oma sisemaailma tundma õppimine. Tee sellega algust nüüd kohe.
Kokkuvõtteks
Holistiline tervisekäsitlus on võimalik vaid siis kui vaatleme ja asume end inimesena kogema kui tervikuna.
Terviklik inimene teab, kes ta tegelikult on, selle teadmise olemasolul on reaktiivsusest vabanemine muutuv selgeks ja sihile viivaks vaimse heaolu tagamise teekonaks. Vaid oma Tegeliku Minaga ja füüsisega kontaktis olles ning teadlikkuse ja peentunnetuse valdamisel oled vaba ja terve inimene, kes olles neutraalne, saab teha kohalolus ja oma kehale parimat kogedes jooksvalt teadlike valikuid.
Proovi vaimse vormi treeningut tasuta. Allolevalt lingilt leiad stressitesti ja minitreeningu, mille abil saad tuvastada kas oled reaktiivne. Kui su stressitase ei ostu päris nulliks, tasub alustada vaimse vormi treeninguga koheselt.