Viimasel ajal on märgata trend, kus töökohtades on tööõnn justkui omaette eesmärk. Tööheaolu ei saa aga tekkida kui inimesed töökohas on seesmiselt ärevad, stressis või suisa läbipõlevad ja vaimse tervise probleemide käes maadlevad.
Tööl on meil sageli kiire ja päev täis täis tähelepanu nõudvaid sündmuseid mis on tihedalt üksteise otsa pakitud ega jäta aega endale. Töö ja elu on meil põimunud ja väljakutseterohked. Töö- ja eraelulised väljakutsed neelavad sageli kogu meie ärkveloleku aja ja asuvad varjutama meie jaoks lapsepõlves nii loomulikuna kogetud elurõõmu.
Veelgi enam, pidevalt rööpräheldes ja kiirustades kaob tegevuste fookus, kerkivad erinevad (enamasti negatiivsed) ettekujutlused, mõtted ja emotsioonid, mis varjutavad meie seesmise rahu. Lisame siia olukorra, kus Euroopas käib sõda ja meedias räägitakse sõjaohust ning ongi ärev ja stressirikas foon lahti rullunud.
Minnes enda keskmest välja ja samastudes oma ettekujutluste, mõtete ja emotsioonide ning ihadega ei saagi toimuda muud kui see, et me kogeme enneolematult palju stressi, ärevust ja muid veelgi tõsisemaid vaimse tervise probleeme ning oleme enesetappudelt maailma tipus olev riik.
Enamasti me ei märka kuidas elurõõm kaob ja asendub vaikselt stressiga, sealt muutub see omakorda kuude või aastatega läbipõlemiseks ja vaimseks kurnatuseks ning seejärel me sisemaailm muutub aina depressiivsemaks. Või siis esmalt on meil väike ärevus aga see ajaga kasvab ja muutub krooniliseks ning ravi vajavaks ärevushäireteks.
Depressioon ja ärevushäired aga ei teki üleöö. Hirmupõhine või toksiline juhtimine vaid võimendab probleemi. Sisemaailma pingeid ja häireid ei saa asendada tööõnnega ega nende peale tekitada kunstlikult elurõõmu.
Mis juhtub kui inimeses on kaks konfliktset äärmust?
Seesmine võitlus! Keda see seesmine võitlus lõhub? Sind!
Kui sul kästakse olla naeratav, hooliv ja särav ning rõhutatakse positiivsuse olulisust, saad sa sellise positiivsuse maski panna ette aga sees ju põleb ja karjub edasi. Vähemasti seni, kuisa oma negatiivsust ei oska märgata ja eemaldada.
Mis on elurõõm ja kuidas selleni loomulikult jõuda?
Elurõõm ei ole mitte negatiivsele positiivsuse peale ladumise tulemus, vaid negatiivse alt eemaldamise tulemus, see ilmestub kui inimene on seesmiselt rahulik.
Kõik ettekujutlused, mõtted ja emotsioonid on loomult püsimatud, nii positiivsed kui negatiivsed.
Ettekujutlused, mõtted ja emotsioonid on olemuslikult liikuvad energiad. Juba energia jäävuse seadus tõdeb, et "energiat ei teki ega kao iseenesest, vaid see võib muunduda ühest liigist teise või kanduda ühelt kehalt teisele."
Kas oled ju märganud, et kuidas koosolekul nii entusiasm kui ka pessimism levivad? Kui meedias on negatiivne uudis, märkad ju ka, et varem või hiljem käivitub selle mõjul ka sinus negatiivsus.
Kui tööandja teatab probleemist kipub tavaline olema probleemi lahkama minek. Seesmine kaasahaarav mõtete sisekõne ja emotsioonide ameerika mäed varjutavad probleemist kuuldes kiirelt sinu loomuliku seesmise vaikuse ja rahu. Kui oled reaktiivne tegeledki probleemiga, mitte ei keskendu seesmises rahus probleemile lahenduse leidmisele.
Probleem on siin reaktiivsus. Seesmine reaktiivsus. Kui see puuduks vaatleksime me alati iga probleemi kui väljakutset, mida lahendada.
Inimesena on sul elus vaid kaks valikut:
- vastutuse võtmine ehk teadlikute valikute tegemine või
- seesmise reaktiivsuse pidev kogemine ehk alateadvuse võimu all elamine.
Kui sa oled mugavusest loovutanud oma elu alateadlikkuse kätte, siis sa sõltud oma sisseõpitud reaktsioonidest ja kulged autopiloodil, kus instinktid ja harjumuslikud mustrid teevad valikuid sinu eest! Selline reaktiivsus on täis analoogial baseeruvaid kordused ja sellele on seetõttu ka ennustatavad mustrid.
Oled ju kogenud, et kui ütled midagi siis inimene reageerib sellele enamasti samal viisil, see ongi reaktiivsus. Siinjuures võib öeldu olla isegi hea, näiteks sa teed komplimendi, et "Sa oled täna kena ja näed puhanud välja". Inimese seesmine reaktiivsus teises otsas aga vaatab, et mida ta täna tahab mu kaela ajada ja ilmselt on midagi viltu, et ta mind rõõmustada püüab. Selline reaktsioon ongi südamlikkust komplimendist teinud muredejõe.
Õnn ei ole positiivsuses, õnn on seesmise rahu loomulik fooni jooksev kogemine ja sellel foonil eluhoidev ja heatahtlik tegutsemine.
Reaktviisus vs teadlikkus, mis lubab elurõõmuvoogu
Kogu alateadvus toimib sisseõpitud kordusel. Seega, kui sa midagi ükskord koged ei ole selles veel olemas alateadvuse mustrit, on uudsus. Kõik mida aga sa kordad ehk taas-aktiveerid loob alateadlikke mustreid. Kolmas kord on juba kinnitus, et nii on enamasti ja edasi oled reaktiivsuse lõksus.
Seesmise reaktiivsuse probleem on muster mis põhineb meeldivuse järgi jookmisel ja ebameeldiva vältimisel. Sellises mustris puudub vaba valik.
Näiteks, kui sa väldid ebameeldivaid tööülesandeid ja eelistad meeldivaid tegevusi, saab sellest harjumus. Lõpuks avastad end seda ebameeldivat tegemast üle jala ja viimasel hetkel, uppudes rööprähklemisse ja saad selle eest märkuseid, mis vaid kinnitab su vaadet. See on ebameeldiv!
Kui sa saad korduvalt kinnituse, et sinu jaoks ebameeldiv ülesanne on kehvasti läbi viidud kerkib sinus pinge. Pinge ja kiirustamine selle tegevuse viimasele hetkele jätmisest viivad sind esmalt stressi ja siis läbipõlemseni. Mitte esimene kord, vaid aeglaselt sedamööda kuidas reaktiivsused korduvad,
Objektiivselt ja teadlikult vaadetes on iga ülesanne vaid ülesanne.
Mõned ülesandeid on lihtsad, sest sul on õiged teadmised, mõnede keerukad ja pikaaegset fookust vajavad sest pead asja uurima ja tegema midagi endale selgeks. Varjundi kas miski sulle meeldib või ei meeldi lisab sinu seesmine reaktiivsus, mitte ülesande iseloom. Ja nii kui on olemas hinnang, siis on seal ka kohal negatiivne emotsioon ja siis ka negatiivsed mõtted ("ma ei saa hakkama", "see on raske" jne).
Keset seesmist reaktiivsust ja negatiivsust lood seega ise endale kinnituse, et jah see on ebameeldiv ning sellega kaod emotsioonide meelevalda ja kaotad juurdepääsu oma teadlikkusele. Teadlikkus ilmestub seesmises rahus. Objektiivselt lähenedes on ka keerukas väljakutses või sulle mõistetamatus olukorras võimalik valida teadlik tegutsemine. Keskendud, uurid, õpid ja teed ära. Tegevus on tegevus, hinnang sellele on reaktiivsus.
Kindlasti on olemas sul häid mõtteid ja emotsioone, mis innustavad tegutsemist, kuid sellega samastudes oled ka lõksus, liikumas läbipõlemise kursil.
Läbipõlemiseni viib paradoksina negatiivsest stressist oluliselt enam positiivne stress.
Seega, õigeaegne ja ennetav stressi leevendamine on tähtsam kui teadvustatakse. Ennetava loomuga stressi leevendamise ja läbipõlemise vältimise koolitus meie töökohtades pole veel tavaline, kuigi seda vajab iga juht ja töötaja ühtviisi.
Kas sa oled teadlik kuidas oma stressitaset järgida ja pingetest endas vabaneda?
Positiivse stressi laineharjal saavutamine tekitab sõltuvust ja ühiskond on saavutustekeskne, siis on seda ka enamusi tööandjad ja nii jääb end kurnatusse töötaval inimestel õigel ajal sageli vajalik lühiajaline paus ja pikem puhkus võtmata.
See viga maksab aga hiljem kätte läbipõlemise ja depressiooniga (rõhutame, et depressioonil on ka muid põhjuseid kui ainult läbipõlemissündroomi kogemine). Nii saab stressist ajaga töötaja kaotus ja isiklikul tasandil tervest inimesest haige inimene. Rõhutame, see on ennetatav! Kliki allolevale lingile, ära kihuta edasi!
Elurõõm ja tööheaolu kerkivad loomulikult seesmisest rahust
Kuidas siis leida alati välises muutumises olevas maailmas seesmist rahu?
Esmalt tuleb selleks avastada, et sul on sisemaailm ja sa pole su ettekujutlused, mõtted, emotsioonid ega ka füüsiline keha. Need sinu keskmest väljas olevad fenomenid pälvivad enamasti kogu su tähelepanu.
Seesmise rahu leidmiseks on vaja teadlikkuse abil loobuda endast välja minekust ja suunduda tagasi oma sisemusse.
Teadlikkus on kõikjal olev vaikus ja rahulikkus, mis läbistab kõike. Ka sinu sisemaailma. Just seilel seesmise vaikuse foonil muutuvad märgatavaks ka su mõtted ja emotsioonid.
Inimese loomulik teadvelolek on seesmine sügav lõdvestus. Sellises lõdvestuses on nii seesmine rahu kui ka elurõõmuvoog loomulikud. Nende kogemine on midagi pehmemat ja helgemat kui armastus või rõõm tavamõttes. Indias on sellisel loomuliku oleku kirjeldusel kasutusel mõistet Ananda, see on inimese keskmes ilmestuv loomulik voog, mis su elusolekut kannab.
See olemise kergus on miski, mis lubab vaikusel ja sinu tegelikul olemusel – Tegelikul Minal – särada. Sellise oma keskmes oleku sära osaks on elurõõmsus, eluhoidvus ja võime teadvustada sinu ümber toimivat objektiivselt.
See vaikne foon on väga loomulikult ilmestuv Eesti looduses, eriti talvevaikuses. Alloleval fotol võid märgata kas seal olevaid objekte (männid, lume paiknemine neil) või selle foto läbivat valget gammad ja talvevaikust.
Looduse vaikus on sama moodi kõike läbistav nagu su teadlikkus. Seesmine vaikus ongi kõike läbistav elurõõmus seisund, millega me oleme kontakti sageli kaotanud. Aeg on see taas leida ja seda märkama ning kasutama asuda, siis ei pea õnne väljast otsima.
Kuidas endast elurõõm ja seesmine vaikus?
Esmalt on vajalik tuua oma tähelepanu välismaailmast enda keskmesse ja vaikus oma sisemaailmas avastada. Seespool ettekujutlusi, mõtteid ja emotsioone on sinus ju ka vaikus.
Vahel kui mõtted vaibuvad ja ükski emotsioon ei ole enam domineeriv on kõik seda kogenud. Enamus aga ehmub sellest ja kihutab tagasi mõtlema, teadvustamata, et mõtlemine varjutab selle vaikuse, nagu seda varjutavad ka ettekujutlused ja emotsioonid ning füüsilise keha aistingud ja valud.
Vaid seesmise vaikusega sarnase teadlikkuse avastamine on see, mis võimaldab eristada su mõtteid, ettekujutlusi ja emotsioone ning leida selles vaikuses elurõõmsuse. Kui me kõik seda kogeks, siis ei otsiks me õnne väljast. Puuduks vajadus tööõnne jahtimiseks.
Õnneks on teadlikkus kõikjal alati olemas ja inimestel puudub võimekus seda ruumist või maailmast eemaldada. Me vaid kaotame oma häälestatuse sellele.
Teadlikkus on stabiilne nagu ka sinu Tegelik Mina ehk su algolemus.
Hea uudis on seega see, et elurõõm on negatiivse vabastamise ja seesmisele rahule häälestumise küsimus.
Vaimse vormi teenimise tulemus on seesmine rahu ja elurõõm
Vaimne vorm on enesejuhtimise oskuste ehk intrapersonaalsete oskuste teadlik omandamine.
See koduleht, mida loed ongi vaimse vormi treenimiseks loodud ja võimaldab inimestel muuta enda reaktiivne elus kulgemine teadlike valikute tegemise ja vaimse heaolu tagamise keskseks.
Korralikult omandatud teadlikkuse põhised intrapersonaalsed oskused tagavad seesmise rahu püsimise ja elurõõmu ka väljakutseterohketest olukordades. Neid oskusi saab õppida igaüks.
Rõhutame, et vaid heas vaimses vormis inimene, kes valdab teadlikkust saab märgata oma sisemaailmas toimuvat.
Teadustades sa saad eristada kui su ärevus või stressitase tõuseb ja kui sa teab kuidas stressiga toime tulla saad ära hoida ka läbipõlemise. Tõsi, selleks on vaja end koolitada ohumärke tuvastama!
Muutudes oma sisemaailma juhtijaks saad sa teha teadlike valikuid, mida sa enda sees kasutad ja mida sa enda ümber tarbid? Ka kuulad kõiki uudised ja vahid adrenaliini kergitavaid filme, või lähed hoopis randa või metsa jalutama ja naudud vaikust?
Sul on valida kas oled reaktiivne või teed teadlike valikuid. Üheselt on selge see, et domineeriv enamus välismaailmas toimivast ei allu su suunamisele ja tahtele. Ka tuulise imaga saad seista metsa varju ja leida tuulevaikuse, tuult kaotada on keerukam kui oma kohta looduses vahetada või oma suhtumine ära muuta.
Tuul on siin potentsiaalne stressor vaid siis kui su ootus oli tuulevaikus. Tuul aga ei loo sinus seesmiseid reaktsioone. Neid loob see kuidas sa tuulesse suhtud.
See, mille sinu sees jõud kandub, on see, mis jõu ka see jõud sinu jaoks saab. Kui sa teadliku valikut ei tee, siis alateadlikud reaktsioonid käivituvad ja oledki kandunud oma keskmest välja. Tunned end olude ohvrina.
Siin Eestis öeldakse, et pole halba ilma on valed riided. Pole ka halba päeva, on seesmine reaktiivsus, mis selle päeva headuse sulle varjutab!
Väliseid stressoreid on maailma täis. Neid on lõputult! Kas need siin ja su sisemaailma mõjutavad on kinni selles kas sa oled seesmiselt reaktiivne. Seni kuni sul puudub piisav teadlikus ja intrapersonaalsed oskused, et jääda vaatlejaks ja suunata endas toimivaid protsesse oled reaktiivsuses. Teadvustamine on siin seesmise rahu ja elurõõmu taasavastamise võtmeks.
Vaimse vormi koolituse kasud
Kõik tööalased vaimse tervise probleemid on ennetatavad, kui treenida oma vaimset vormi terve olles.
Ka oma füüsilist vormi treenitakse tervena, seda eesmärgiga hoida keha terve ja tegus. Samasuguse loogikaga tuleb ennetavalt treenida ka oma vaimset vormi.
Treenides oma vaimset vormi saad tagada oma vaimne heaolu, lubada ilmneda seemisel rahu ja elurõõmul.
Teadlikkuse kasutusele võtmine seesmise reaktiivsuse asemel võimaldab muuta meie käitumismustreid. Teadlikkusest arusaamine ja selle suunamise valdamine avab meile võimalused olla loomingulisem, keskendumisvõimelisem, intuitiivsem, initsiatiivikam, eristavam, märkavam, elurõõmsam jne.
Vaimse vormi treenimisel avalduvad inimese sisemaailma varjatud võimed koos oskusega häälestada end seesmisele rahule ja kogeda elurõõmu sõltumata elus kohatavate väljakutse keerukusest. Kliki allolevatel piltidel ja uuri lisa kuidas end ja oma meeskonda vaimsesse vormi viia ja seal hoida!
Vaimse vormi e-koolituste toimivusele aitavad kaasa:
1) Enesehinnanguküsimustikud koos kohese tagasisidega;
2) Viis videotreeningsessiooni koos neile järgnevate kontrollküsimustikega;
3) Isiklikke arenguplaane võimaldav töövihik (sellest leiad ka grupitööjuhiseid kollektiivse muutuse loomiseks);
4) Ülevaade tööandjale, kes kollektiivis on e-koolitusega alustanud ja koolituse lõpetanud koos võimalusega väljastada läbijatele tunnistus;
5) Digitaalsed bännerid ja väljatrükitavad posterid koolituse tutvustuseks.
Kõik Wellness Orbit vaimse vormi e-koolitused võimaldavad suunata oma sisemaailmas toimuvat teadlkumalt. Koolitused on lihtsas inglise keeles ja varustatud lihtsasti arusaadava graafikaga. Need muudab toimivaks võimalus kaasa teha juhendatud harjutusi ja luua isiklik arenguplaan (töövihiku baasil).
Kokkuvõte
Vaimse vormi treenimine on end kiirelt tasuv finantsinvesteering, nagu avas 2022. a ajalehe "Äripäev" veergudel meie tegevjuht Kaur Lass.
Vaimne vorm on tugineb teadlikkuse avastamisele ning intrapersonaalsetele oskuste omandamisele ja on jõukohane igale inimesele. Intrapersonaalsed on universaalsed oskused nagu lugemine, st neid saab kasutada igas töökohas ja igal ajal. Pole vahet, mida sa loed, lugemine on töö tõhusalt tegemise eeldus!
Vaimse vormi e-koolitus võimaldavad sinul ja kolleegidel enesejuhtimisoskuste investeeringud hoida taskukohased. Meie üksikkoolituse läbimiseks on vaja investeerida ca 6-8 h ja kuni 70€ iga koolitatava kohta (lisandub käibemaks; mitme e-koolituse korraga tellimisel ja/või suurema meeskonna puhul saame pakkuda soodustusi).
Koolituses oleva rakendamisel avastad, et paraneb ka töörõõm, mitte vaid vaimne heaolu ja tegutsemise tõhusus.
Kirjuta meile ja teeme just sinu meeskonna eripäradega arvestades sulle parima pakkumise. Uuri lisa tööpäeviti telefonil 5657 3609.