Mis on psühholoogiline heaolu? Kuidas tekitada ja hoida psühholoogilist heaolu nii sinu enda kui sinu meeskonna liikmete jaoks?
Psühholoogiline heaolu on selline vaimne seisund, mis võimaldab inimesel toime tulla esinevate stressorite ja elus olevate keerukustega säilitades seesmise rahu.
Üha kasvav teaduslik tõendusmaterjal toetab psühholoogilise heaolu positiivset toimet füüsilisele tervisele. Oluline on siinjuures just hea tervise püsimine ehk heaolu jätkusuutlikkus.
Iseseisev ja vaimselt positiivne toimimine on elust osavõtvuse alus ja see võimaldab inimesel oma vaimsete ja füüsiliste võimete realiseerimist nii töö- kui ka eraelus. Üks selge pikaealisuse alus on just hea vaimne vorm (vaata allolevat videot).
Psüühiline heaolu on oluline osa üldisest heaolust ja see mõjutab inimese võimet tunda rõõmu elust, tegutseda sihipäraselt, suhelda ladusalt teiste inimestega ning võtta isiklikku vastutust nii töö- kui ka eraelus.
Psühholoogiline heaolu lähtekohaks on head enesejuhtimise oskused ehk intrapersonaalsed oskused, mis loovad vaimse vastupidavuse.
Erinevalt intrapersonaalsetel oskustel ja seesmisel rahul baseeruvast vaimsest vormist emotsionaalne heaolu ei püsi. Kõik emotsioonid on energiad ja energiad on alati ajas muutuvad. Energia muutumine ja muundumine on loodusseadus, mis kõlab nii: "Energiat ei teki ega kao iseenesest, vaid see võib muunduda ühest liigist teise või kanduda ühelt kehalt teisele."
See kehtib ka emotsioonide kohta. Just see on see, miks emotsioonid on püsimatud ehk muunduvad.
Kas oled märganud, et emotsioonid kanduvad ruumis ühelt inimeselt üle teisele?
Kui me ei oska enda psühholoogilist heaolu ise hoida igas olukorras, tuginedes vaimsele vormile, siis on lihtne üle võtta teiste negatiivseid emotsioone. Seda nii ahastusest masenduseni kui ka kurb olemisest vaimse kurnatustundeni. Pikaaegne kokkupuude negatiivsete emotsioonidega mõjub aga halvasti meie vaimsele tervisele.
Kui sa mõistad oma sisemaailma saad sa aru saada oma seesmisest hierahiast ja õppida oma teadlikust, tunnetust, mõtteid, ettekujutlusi ja emotsioone ise teadlikult juhtima.
Vaimne vorm tähendab ennekõike just isiklikku oskust teadlikult juhtida kõiki oma sisemaailma protsesse.
Heas vaimses vormis inimesel on oskus märgata nii endas kui väljapool end toimivat. Ta suudab teadlikult suunata oma teadlikkust ja tunnetust ning juhtida oma mõtteid, ettekujutlusi ja emotsioone. Heas vaimses vormis inimene oskab hoida fookust ja säilitab seesmise rahu ka keerukas ja väljakutseterohkes olustikus. Tal on hea juurdepääs loomingulisusele ja taipamistele.
Kas sa saad öelda, et sa suudad alati tagada enda seesmise rahu ja juhtida mistahes seesmiseid protsesse? Kas seda oskavad ka su kolleegid?
Heas vaimses vormis kolleegidega on lihtne koos töötada ja heas vaimses vormis inimesega on kerge koos elada. Sellistes elutervetes suhetes puudub toksilisus ja vaimne vägivaldsus. Seal on hoopis toetatus, lahenduskesksus ja tegutsemise sihipärasus.
Inimese psühholoogiline heaolu võimaldab tal toime tulla oma seesmiste reaktsioonidega mistahes stressorite kiuste. Selline inimene saab oma intrapersonaalsete oskuste toel ennetada stressi muutumist krooniliseks stressiks. Ta ei põle läbi ja tema elukvaliteet ja tervis püsivad head.
Psühholoogiline heaolu kogev ja hoida oskav inimene ei lase oma mõtetel jm sisemaailma protsessidel uidata, vaid juhib neid ise sihipäraselt. Lisaks oskusele hoida fookust ja koguda ning analüüsida vajalikku infot enne otsustamist, suudab ta väljendada enda mõtteid selgelt ja olusid/protsesse adekvaatselt kirjeldavalt.
Psüühilise heaolu reaalsel kogemisel oskab inimene otsida alati konstruktiivseid lahendusi probleemidele. Ta on tulemustele orienteeritud ja tuleb toime ka elus esinevate ebaõnnestumistega enesehinnangulangust kogemata.
Vaimselt heas vormis inimene õpib oma eksimustest ja läheb neist omandatud kogemuste toel eluga edasi.
Sellise inimese vaimne tugevus aitab tal kohaneda mistahes elumuutustega ja jääda lahendusi otsivaks ning õppida uusi oskusi.
Psühholoogiline heaolu võib varieeruda sõltuvalt isiklikust elust, töökeskkonnast, sotsiaalsetest ja kultuurilistest normidest. Heas vaimses vormis isik ei kaota seesmist heaolu kunagi täielikult, kuigi see võib ajuti koormuse all väheneda ja väljapuhates kasvada.
Vaimselt vormis inimene teab kuidas tagada enda psühholoogiline tugevus ja ka füüsiline tervis.
Heas vaimses vormis inimene märkab kui tema psühholoogilise heaolu tunnused hakkavad halvenema ja siis ta teeb aegsasti oma elus ja tegevustes korrektuure, et seesmine heaolu taastuks. Näiteks, võtab hetke oma seesmine rahu taastada, või siis vajadusel tervisepäeva või puhkuse.
Kuidas tagada psüühiline heaolu?
Kuidas muuta seesmine rahu ja psüühiline heaolu domineerivaks meie ümber olevas kiirustavas maailmas?
Tõhusaim meetod on siin igaühe jaoks treenida oma vaimset vormi. Psüühiline heaolu baseerub enesejuhtimisel intrapersonaalsete oskuste toel. Igaühel on võime vajalikud enesejuhtimisoskused ära õppida. Need on universaalsed oskused ja toimivad alati sinu psühholoogilist heaolu toetavana.
Reaalsuses ei ole aga enamus meist koolis ega tööl omandanud intrapersonaalseid oskuseid, sest koolides pole vaimset kasvatust.
Just sisemaailmas toimuva juhtimise oskuste puudulikkus viib nii meid murede ja emotsioonide rägastikust aegamööda stressini või ärevuseni.
Stressi krooniliseks muutumisele järgneb juba füüsilise ja vaimse tervise allakäigu spiraal. Sageli on siin esimene vahepost kas kergem või raskem läbipõlemine või siis sellele eelnevad kergemad sümptomid nagu õlapiirkonna kangus ja peavalud. Ärevuse pidev kogemine aga viib ärevushärieteni.
Kõik tööga seotud vaimse tervise probleemid on 100% ennetatavad ja selline ennetus on see, mida me siinsel kodulehel pakume e-koolituste vormis.
Heas vaimses vormis olevat inimest vaimse tervise probleemid ei kimbuta. Psühholoogiline tugevus on tagatav siis, kui inimene oskab märgata stressitaseme muutust, märgata ärevuse kasvu ja psüühilise heaolu vähenemist juba eos.
Kui sa oled vaimset vormi treeninud ja sul on head intrapersonaalsed oskused siis sa oskad stressi leevendada. Kui nii on siis, sind seesmine reaktiivsus ei kiusa ja sa saad taasleida oma seesmine rahu ja teha alati teadlike valikuid. Kas sinu ja su kolleegidega on nii? Või koged tööl nähvamisi ja pingeid?
Kõik välised stressorid muutuvad probleemiks just alateadliku seesmise reaktiivsuse tõttu. Stressoreid on meie ümber lõputult, seda nii tööl kui ka kodus ja ühiskonnas laiemalt. Samas iga stressor saab omandada jõudu sinu sisemaailma üle vaid siis kui sa ise laskud alateadlikku reaktiivsusse ja kaotad oma seesmise rahu.
Kaotades kontakti oma keskmega ja muutudes reaktiivseks kaob sul võime teha teadlike valikuid ehk võtta rahulikult isiklikku vastutust. Iga seesmine reaktiivsus on alateadlik protsess, teadliku valiku kadumise tulemus. Reaktiivsus ja teadlikkus on heaoluskaala erinevates otsades.
Tuleb rõhutada, et oskused on alati isikul. Need ei ole abstraktsed. Nii on ka intrapersonaalsete oskustega, need kas on ära õpitud ja kasutatavad või puuduvad ja viivad psühholoogiline heaolu kadumise ja vaimse tervise häireteni.
Siinsel kodulehel leiad soodsad ja tõhusalt toimivad vaimse vormi e-koolitused, mis aitavad parendada psühholoogilist heaolu ja töötulemusi.
|
KOKKUVÕTE
Psühholoogiline heaolu tagamine tööl on hea tasuvusega finantsinvesteering, nagu avas "Äripäevas" meie tegevjuht Kaur Lass (lingil olev lugu on avatud kujul pdf failina).
Psühholoogiline heaolu on jätkusuutlikult tagatav vaid heade intrapersonaalsete oskuste treenimise toel.
Vaimse vormi e-treening on jõukohane igaühele ja sisaldab siinsel kodulehel nii enesehinnangu küsimustike koos tagasisisega kui ka video baasil treeninguid koos graafika ja praktiliste harjutustega, mida igaüks saab kohe rakendada.
Psühholoogiline heaolu tõstmise e-koolitused parandavas sinu enesejuhtimisoskuseid ja tegutsemise tõhusust. Selline investeering on vaid kuni 60€ töötaja kohta (lisandub käibemaks; mitme e-koolituse korraga tellimisel ja/või suurema meeskonna puhul saame pakkuda soodustusi).
Kirjuta meile ja teeme just sinu meeskonna eripäradega arvestades sulle parima pakkumise. Uuri lisa tööpäeviti telefonil 5657 3609.