Iga inimene on sündinud teadvustava inimolendina ja omandanud keele ning kõik muud esmased oskused just teadvust ja selle omadusi kasutades.
Inimese Tegelik Mina on seesmiselt vaikne ja rahulik seisund, selles seisundis on inimesel täielik vaimne vabadus.
Tegeliku Mina seisundis on seesmine lõdvestumine ja olemasolu kergus. Selles seisundis ei ole inimesel mõtteid, ettekujutlusi ega emotsioone. Selles seisundis on vaja aga õppida teadlikult tegutsema.
Seesmises vaikuses saab inimene avastada, et ta saab teadlikkust kasutades uurida nii oma sisemaailma kui ka maailma enda ümber. Selleks, et suuta oma sisemaailmas toimuvat edukalt igas olukorras juhtida on meil vaja intrapersonaalseid oskuseid.
Intrapersonaalsed oskused on lihtsustatult öeldes enesejuhtimise oskused. Kui väljas on meil kasutada töövahendid pliiatsist haamrini ja telefonist lennukini, siis oma peas ja sisemaailmas toimiva juhtimisel välised töövahendid ei aita.
Kui naased enda sees olevasse seesmiselt vaiksesse, Tegeliku Mina ja/või teadvustaja seisundisse, on sul võimalus eristada, mis sinu sisemaailmas toimub. Eristamine on teadvustamise üks omadus.
Märgates, eristades ja teadvustades saad sa võime oma sisemaailma protsesse juhtida.
Kuhu kaob meie vaimne vabadus ja vaimne kergus?
Kuni me kulgeme reaktiivsel autopiloodil ehk sõltume oma alateadlikkusest, seni me sõltume me oma harjumustest ja sisseõpitud reaktsioonidest. Siin domineerib instinktiivsus ja puudub vaimne vabadus. Kui miski on sind kunagi ohustanud, siis analoogses situatsioonis võpatad ja pead kas võitlema või põgenema. See põhjustab stressi ja pingeid, mis viivad inimesed vaimse tervise probleemideni.
Näiteks, kui sa oled kunagi autosignaali kuulmise ajal haiget saanud, tundub iga autosignaali kuulmine hirmutav. Seda saab selgitada nii. Sa mängsid lapsena murul palli ja su haigetsaamine oli kukkumisest murust välja ulatanud kivi vastu. Kuid juhuslikult, just siis kui kukkusid oma põlve marraskile ja valuhoog sööstis läbi keha, andis mööduv auto teed valesti ületanud jalgratturile signaali. Alateadvus aga pani kokku auto signaali heli ja sinu valu. Reaalsuses neil side puudus, oli vaid samaaegsus.
Alateadvus aga võrdustas autosignaali ja valu. Seega iga kord kui sa kuuled signaali sa nüüd võpatad. Analoogseid näiteid on elu täis. Paljud neist pole seotud isegi füüsilise valuga. Näiteks kolleeg tegi midagi ja sai ülemuselt pahandada ning sa nägid, et ta puhkes nutma. Nüüd saad sa analoogse ülesande ja sul on juba eos hirm saada pahandada ja kogeda vaimset valu.
Just sellised automaatselt omandatud protsessid, nagu see näide kus autosignaal võrdub valu (ilma, et sel oleks realistlik seos sinu haiget saamise algpõhjusega), võtavadki meielt vaimse vabaduse.
Autopiloodil olles kulgeb elu pinge all. Need pinged vaimsel ja füüsilisel tasandil viivad aga haigusteni. Probleem on selles, et pinge kuhjumine on aeglane ja pinge aina kasvav. Harjumuslik muster aga ei võimalda seda pingekasvu teadlikkust kasutamata märgata.
Olemaks vaimselt vaba on vaja väljuda autopiloodilt
Me kõik ihkame vabadust. Vabadusel on aga selgelt üks hind. See hind on vastutus.
Vastutus kõlab raske sõnana aga see on tegelikkuses teadlike valikute tegemine. Paradoksina on teadlike valikute tegemine kergust lisav.
Alateadvus töötab seesmise müra käes ja sellises olekus on elu kogetav raskena ja koormavaba. Kui sinus on kogu aeg jooksmas mõtted, ettekujutlused, emotsioonid ja ihad võtab see palju energiat. Igaüks neist nõuab autopiloodil su tähelepanu ning proovib olla teisest tasandist lärmakam. Nii on meie tähelepanu hüplik ja kui lisame siia sotsiaalmeedias skrollimise ja väliste sündmustel tähelepanu hüplikuse, siis ongi meie teadvustamine hüplik.
Selline tähelepanu pidev hüppamine on energeetiliselt väga kurnav. See on fookuse ja keskendumise ning seesmise rahu vastand.
Alles siis kui me saame leida endast seesmise vaikuse, saame me taasavastada vabadust, mis erinevalt sinu varasematest alateadlikest käitumismustrist ei ole enam reaktiivsusele tuginev, vaid omab võimet jooksvalt teha teadlike valikuid. See teadlike valikute hetkes tegemise võime ongi ju vastutuse võtmine.
Sa valid teadlikult kuhu suunad oma teadlikuse ehk tähelepanu! Siit algab vaimne vabadus.
Jõudmaks mingil teemal selgusele, on vaja võtta endale aega ja seda uurida. Seesmine vaikus ühendab sind su olemusliku olemusega ehk Tegeliku Mina seisundiga. Lisaks on sul teadvustamine ja peentunnetus, mis võimaldavad aru saada, mis toimub. Seda nii sinu sisemaailmas, kui ka sinu ümber.
Eetiliselt õiglased otsused ongi kogetavad kui õiged ja seda nii teadvustamist kasutades kui ka mingit teemat või kogemust läbi tunnetades.
Kui teadvustamine ja tunnetus annavad sama tulemuse, siis on otsus ka sinu jaoks harmooniline ehk õige. Samas, kui teadvustamine ja tunnetamine annavad lahknevuse on vaja midagi juurde uurida enne kui saab langetada teadliku valiku.
Seega, teadvustades ja peentunnetust kasutades saad märgata toimuvat ja teha teadlike valikuid. Kui märkad on sul ka kerkiv võimalus loobuda su vaimu või füüsilist keha kulutavatest tegevustest (pidev reageerimine, muretsemine, stressamine, rööprähklemine, kaootiline unerütm, ülesöömine, vähene või füüsilist keha lõhkuv liikumine jms).
Kui võtad vastutuse endas toimuva eest, suureneb su seesmine vabadus!
Teadvustades saad sa loobuda muremõte automaatsest kasutusest ja isegi omandada teadmised kuidas vabastada kerkivad negatiivsed emotsioonid (leiad seda toatava eesti keelse raamatu siit lingilt). Sa ju ei ole su mõtted, ettekujutlused ega emotsioonid, need on su tööriistad!
Kui pühendad oma aega endas seesmise vaikuse ja selguse saavutamiseks ning omandad intrapersonaalsed oskused, siis jõuad ka vaimse vabaduseni.
Vaatame ka väljapoole end. Me soovime inimestena turvalisust ja peame selleks muutumatust. Tegelikkuses on aga kõik väljapool Tegelikku Mina ja teadlikkuse tasandeid muutuv.
Kui väljapool neid tasandeid on üldse mingi kindlus on see kindlus teadmisest, et seal on kõik koguaeg muutuv.
Vaadates esmalt enda sees väljapoole teadvustamise tasandit, siis uurides oma sisemaailma saame märgata, et meie ettekujutlused, mõtted, emotsioonid ja ihad muutuvad. Neis puudub stabiilsus!
Muutuv ka keskkond meie ümber. Küsimus on vaid selles kas me märkame neid muutuseid endas ja enda ümber või mitte.
Näiteks, kui oled oma mõtetega samastunud ei märka sa kuidas sa autoga töölt koju jõudsid. Füüsiline keha ja mõistus talitasid töömõtete lahkamise foonil sissetreenitud autopiloodil. Sa ei märka oma reageeringuid seni kuni tavapäraselt erinevat ohuolukorda ei kerki. Alles see võpataks sind mõtetest teadvustavasse kohalolusse, sest sellises ohuolukorras pole autopiloodil harjumuslikku vastet mida teha.
Autopiloot ei erista toimuvat, see vaid kulgeb harjumuslikul rajal. Ja siin ongi probleem vaimse heaolu ja tervise vaatenurgast.
Nimelt, mida aeglasemalt kulgeb muutus sinus või su ümber, seda parem peab olema sinu teadvustamisvõime selle eristamiseks.
Vaimne kergus ja turvatunne
Kuna kõik muutub, siis turvatunne saabki tekkida seesmisest rahust ja puhtast teadvelolekust, milles sa alati leiad lahenduse. Julgus võtta teadvustatud riske muudab olukordi meile enamasti soodsaks, sest mõistame oma valikuid sügavuti ega tee neid automaatselt.
Kulgedes läbi elu teadlikult, saame tunda elurõõmu üha uutest avastamisest ja elukogemustest. Sellised märkamised ja avastused võimadavad uusi taipamisi ja lisavad vabadust.
Võibolla oled isegi avastanud, et kui teed midagi uut, kohtad uusi inimesi ja märkad uus teadlike valikuid, seal kus need enne puudusid.
Seesmine rahu ja harmoonia põhineb sellel, kui teed oma igapäevatoiminguid seesmises rahus ja oma keskmega parimini harmoneeruval viisil. Ehk tegutsed heatahtlikult, järgides oma südametunnistust ja eetikat.
Vaimne kergus ja kohalolus tegutsemise kasud
Oskus teha teadlikke valikuid koos teadliku tegutsemisega täielikus kohalolus aitab kaasa vaimse vabaduse saavutamisele. Kohalolus tegutsemine ja teadlikud valikud lisavad meile elurõõmu, mis on meie seesmise jõu ja kerguse allikas.
Autopiloodil elamine, kus domineerivad alateadlikult jooksvad mõtted, ettekujutlused ja emotsioonid on väsitav. Väljumaks neist on vaja võtta isiklik vastutus, tuvastada oma stressitase ja õppida ära kuidas stressist vabaneda. Lisanduv seesmine rahu annab sulle enda sees ruumi teha teadlike valikud ja sellised valikud võimaldavad vaimset heaolu.
Kui oled seesmises vaikuses ja harmoonias, siis sa kasutad oma mõtteid, ettekujutlusi ja emotsioone aga ka teadlikkust ennast teadlikult tööriistadena. Need tööriistad on kasulikud nii millegi loomiseks kui ka eluhoidvuseks.
Teadlik olemine oma teadlikkusest avab sulle võimaluse seesmise ja välise harmoonia suurendamiseks. Tööl loob kohalolus ja teadlikult tegutsemine eeldused voo seisundis tegutsemiseks.
Näiteks, kui su töökaaslasel kerkivad tööprobleemid on sul mitu valikut. Jätkata oma tegevusega või siis enda sees kaasa reageerida, väliselt kaasa regaeerida või pakkuda abi. Kui valid reaktiivsuse, siis võid endas tunda viha, pettumust või kurbust ja oledki seda kogedes kaotanud oma seesmise rahu ja kandnud eemale oma keskmest. Kui aga pakud abi ja kolleegil kergem ja sa saad hea kogemuse kogete mõlemad õnnestumist ja rõõmu. Kui aga sul on oluline tähtaeg ja jätkad omas voos oma tööd, saad selle tehtud ning saad hiljem pakkuda abi.
Miline on siin sinu valik? Uuri enda puhul seda mõne analoogse töösituatsiooni olukorras:
- Kui sa kaasa reageerid, siis kuhu need alateadlikud läbielamised sind viivad?
- Mis juhtub kui kollegi stressiseisundit hoopis kaasa kogema lähed?
- Mis juhtub kui muretsed pea iga asja üle mida kuuled, näed ja koged?
- Mis juhtub kui sa lubad stressil muutuda krooniliseks?
- Kui pikk on teekond stressist läbipõlemiseni?
Kas sa tunned oma sisemaailma piisavalt, et neile küsimustele vastata? Kui ei, siis tee läbi stressitest ja minikoolitus. Saad tagasisidet ja lisateadmiseid!
Vaid siis kui sa omandad piisavad intrapersonaalseid oskuseid, saad sa juurde seesmist rahu ja harmooniat.
Kui oskad end järgida ja juhtuda, saad aru, et kaasaelamine probleemidele, mis sinusse üldse ei puutu pole mõistlik. Kui saad aidata, aita või kui saa tee oma asja edasi.
Oskus teha teadlike valikuud suurendab su seesmist rahu ja parandab su vaimset ja füüsilist vormi.
Siinjuures on vaja selgelt teadvustada, et vaimne vorm on sinu edu vundament, mis lisab nii vaimset vabadust kui ka elusust. Selle tulemus on seesmine rahu ja vaimne heaolu.
Kokkuvõte
Intrapersonaalsete oskuste omandamine ja teadlikkuse valdamine võimaldab sul saavutada oma sisemaailmas toimuva juhtimisoskused. Enesejuhtimisoskus on sama vajalik kui erialased oskused, et saavutada tööalast edu ja elada harmoonilist elu.
Vaimse vormi treenimine viib selleni, et sul on võime saavutada seesmine vabadus tegutseda sihipäraselt sõltumata olukordades mida tööl või eraleus kohtad. Tööandjale ongi parim kollektiiv kus vaimselt vormis inimesed talitavad vabatahtlikult ühise eesmärgi nimel nii, et nad oskavad hoida fookust ja aidata teineteist.
See kodulehelt ja siinsed e-koolitused ongi loodud, et saaksid teha investeeringu enda ja oma töötajate vaimse vormi treenimseks. Uuri lisa ja tutvu allolevate koolitustega. Mida varem end vaimsesse vormi viid, seda suurem on su vaimne vabadus ja tegutsemise tõhusus!